Lockheed Martin połączy siły z Sikorsky Aircraft

Amerykański Lockheed Martin przejmie Sikorsky Aircraft (United Technologies, spółka z USA) za 9 miliardów dolarów. Sikorsky, producent m.in. śmigłowca Black Hawk (ma fabrykę w Mielcu), połączy siły z wytwórcą myśliwców np. F-16 czy wielozadaniowych F-35.

Lockheed kontraktem na F-35 w wysokości 391 mld dol. i z śmigłowcami Black Hawk stanie się jeszcze większy i oddali od konkurencji - Boeinga i Northrop Grumman Corp.

Lockheed i Sikorsky dzisiaj ogłoszą decyzję o połączeniu, jutro opublikują wyniki za II kwartał.

To będzie największe przejęcie Lockheeda od wykupienia dwie edekady temu firmy Martin Marietta za 10 mld dol. O przejęcie Sikorsky'ego starał się ostatnio Textron (Bell Helicopter), lecz zrezygnował z powodu ceny. Tymczasem w I kwartale Sikorsky miał 7-proc. zniżkę sprzedaży i ogłosił zwolnienie 1400 pracowników.

Reklama

- - - - - - - -

Lockheed Martin kupuje za 9 mld dolarów Sikorsky Aircraft

Amerykański koncern lotniczy Lockheed Martin kupuje za 9 mld dolarów producenta śmigłowców Black Hawk firmę Sikorsky Aircraft - poinformowano w poniedziałek w oświadczeniu. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2015 roku albo w pierwszym kwartale następnego.

Lockheed Martin zapowiedział, że planuje włączyć firmę m.in. do swoich departamentów szkoleniowych.

Dotychczasowy właściciel producenta śmigłowców, United Technologies Corp., ogłosiła w czerwcu, że chce pozbyć się firmy Sikorsky. Korporacja podkreśliła, że chce w najbliższej przyszłości skoncentrować się na zaawansowanych technologicznie systemach i usługach dla przemysłu lotniczego i budowlanego.

Poza produkcją Black Hawków Sikorsky wytwarza m.in. śmigłowce dla prezydentów Stanów Zjednoczonych. Maszyny tej firmy były także wykorzystywane do transportu astronautów, których kapsuły lądowały w oceanach po zakończeniu misji kosmicznych.

Sikorsky jest właścicielem m.in. zakładów lotniczych PZL-Mielec. Lockheed Martin jest natomiast producentem wojskowych samolotów wielozadaniowych F-16 czy myśliwców piątej generacji F-22 i F-35. (PAP)

Krzysztof Mrówka

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zbrojeniówka | lotnictwo | martin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »