Lokaty chronione inaczej
Po wydzieleniu ze struktur Narodowego Banku Polskiego nadzoru bankowego Komitet Stabilności Finansowej ma zapewnić ochronę systemu finansowego przed destabilizacją - wynika z projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, opublikowanym na stronie internetowej resortu finansów.
Po wydzieleniu ze struktur banku centralnego nadzoru bankowego, NBP będzie miał ograniczony dostęp do informacji w zakresie nadzoru nad bankami. Podstawowym dysponentem informacji o sytuacji finansowej banku będzie Komisja Nadzoru Finansowego. NBP, jako dysponent wsparcia płynnościowego na wypadek kryzysu systemowego, będzie podejmować decyzje o uruchomieniu pomocy i ponosić odpowiedzialność w tym zakresie.
"Brak odpowiednich rozwiązań na poziomie narodowym może mieć istotny niekorzystny wpływ na stabilność finansową w przypadku uczestnictwa Polski w zarządzaniu kryzysem transgranicznym, oznacza, że NBP po likwidacji GINB będzie musiał tworzyć nowe służby niezbędne do wykonywania ustawowych obowiązków" - napisano w projekcie ustawy.
Ministerstwo Finansów proponuje, by przeniesienie nadzoru bankowego do Komisji Nadzoru Finansowego nastąpiło od 1 stycznia 2013 roku
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji napisano, że Komitet Stabilności Finansowej może utworzyć NBP. Ma on działać na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Komisją Nadzoru Bankowego, Komisją Nadzoru Finansowego, NBP, Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych.
Celem porozumienia ma być zapewnienie wymiany informacji i koordynacji współpracy pomiędzy jego stronami w realizacji zadań ustawowych.
"Główne założenie działalności Komitetu to przede wszystkim współdziałanie w zakresie wzajemnej wymiany informacji oraz współpracy pomiędzy instytucjami sieci bezpieczeństwa finansowego, której ramy zakreślają ustawowo sprecyzowane cele i zadania stron porozumienia, realizowane na rzecz wspierania stabilności finansowej" - czytamy w uzasadnieniu.
Ponadto na forum Komitetu mają być uzgadniane działania poszczególnych instytucji przy rozwiązywaniu kryzysu oraz koordynowane byłoby zarządzanie sytuacją kryzysową.
Resort finansów, autor projektu nowelizacji ustawy o nadzorze finansowym proponuje, by ustawowo regulowany był skład Komitetu, natomiast tryb jego działania, podejmowania ustaleń oraz sposób obsługi zostałyby określone w porozumieniu.
Porozumienie określać ma także warunki i tryb podawania do wiadomości publicznej informacji o jego treści oraz o działaniach KSF, ponieważ do treści porozumienia oraz działania KSF nie będą miały zastosowania przepisy o dostępie do informacji publicznej. Obecnie NBP odgrywa wiodąca rolę w sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce. Na posiedzeniu ECOFIN we wrześniu 2006 roku przyjęto rekomendacje Komitetu Ekonomiczno-Finansowego dotyczące potrzeby budowy krajowych rozwiązań w zakresie zarządzania kryzysowego.