Londyn traci koronę światowego centrum finansowego. Pozycję miasta podkopał brexit

Według badań przeprowadzonych przez City of London, Londyn stracił na znaczeniu jako najważniejsze globalne centrum finansowe. Brytyjska stolica, po opuszczeniu przez kraj Unii Europejskiej, dzieli dziś pierwszą pozycję w rankingu z Nowym Jorkiem.

Po raz pierwszy w historii stolica Wielkiej Brytanii nie jest liderem, ponieważ inne centra finansowe rozwijały się szybciej.

Mniej restrykcji za Oceanem?

Przedstawiciele branży usług finansowych ostrzegali od dawna, że po brexicie Wielka Brytania jest zagrożona utratą pozycji czołowego centrum finansowego, co zresztą skłoniło niektóre firmy do przeniesienia swoich operacji do UE. Istniały również obawy, że Stany Zjednoczone są bardziej atrakcyjnym miejscem do notowania i rozwoju firm, ze względu na perspektywę wyższych wycen i mniej restrykcyjną kulturę biznesową.

Teraz tez obawy stały się faktem. Firmy takie jak Arm i CRH, największa na świecie grupa materiałów budowlanych, oświadczyły w ostatnich miesiącach, że przeniosą swoje notowania do Nowym Jorku. Nic dziwnego, że w statystykach widać, jak liczba międzynarodowych firm notowanych w Londynie maleje. 

Reklama

- Ta informacja pokazuje, że Wielka Brytania musi szybko dokonać postępów w zakresie reform regulacyjnych i rynkowych, w tym zwiększenia dostępności kapitału ryzyka, który napędza wzrost - powiedziała Julia Hoggett, dyrektor generalna London Stock Exchange.

Brytyjski rząd zaproponował szereg reform na rynku notowań w Wielkiej Brytanii i opowiada się za deregulacją w sektorach bankowym i ubezpieczeniowym, aby pobudzić nowe inwestycje. 

Paryż wyprzedza wszystkich?

Już w grudniu 2022 Stephane Boujna, szef Euronext, największej grupy giełdowej w Europie, skrytykował stolicę Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem brexit oznacza, że Londyn przestał być dominującym centrum finansowym Europy. - Dzisiaj Londyn jest największym centrum finansowym Wielkiej Brytanii - ocenił.

Boujnah zabrał głos po tym, gdy łączna kapitalizacja rynkowa głównych notowań we Francji, wyłączając ETF-y i ADR-y, przejściowo przekroczyła wartość notowań na LSE w listopadzie. Chociaż w Londynie codziennie obraca się większe sumy pieniędzy niż w Paryżu, obrót na wszystkich giełdach Euronext jest dwukrotnie większy niż w Londynie.

Giełda we Francji powiększyła od tamtego czasu przewagę nad Londynem. Według danych zebranych przez Bloomberga, łączna kapitalizacja rynkowa w wysokości 3,13 biliona dolarów pozwala Paryżowi wyprzedzić stolicę Wielkiej Brytanii o 250 mld dolarów.

Pokłosie brexitu

Rzeczywiście, można to przypisać wpływowi brexitu, który spowodował, że wiele firm finansowych przeniosło się z Londynu do innych miast Unii Europejskiej. Ta zmiana spowodowała też zmniejszenie znaczenia sektora finansowego Londynu, podczas gdy Paryż wyłania się dziś jako bardzo ważny gracz na europejskim rynku giełdowym.

Zmiana lidera może mieć istotne konsekwencje zarówno dla miasta, jak i dla miejsc pracy, inwestycji i wzrostu gospodarczego. Londyn wciąż pozostaje ważnym centrum finansowym, prawdopodobnie jednak nadal będzie mierzyć się z wyzwaniami po brexicie. 

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Londyn | Paryż | NYSE Euronext
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »