Reklama

LOT żyje i już o pieniądze nie poprosi?

PLL LOT jest kilkadziesiąt milionów złotych "na plusie". Upadek już chyba firmie nie grozi.

PLL LOT co najmniej do końca października nie wystąpi o drugą transzę pomocy publicznej - podała w czwartek spółka w komunikacie. Prezes LOT Sebastian Mikosz powiedział, że spółka robi wszystko, by odsunąć w czasie decyzję o wystąpieniu o taką pomoc.

Przebywający na Forum EFNI w Sopocie prezes LOT-u mówił, że sytuacja spółki poprawia się na tyle, że w dalszym ciągu odsuwa w czasie decyzję o wstąpieniu o drugą transzę pomocy. - Będziemy odsuwać tę decyzję tak długo, jak będziemy mogli - podkreślił.

Reklama

- Nasza obecna sytuacja finansowa, to wyłącznie efekt wysiłku i konsekwentnych działań spółki. Do tej pory nie pomagały nam żadne czynniki rynkowe, jak ceny paliwa lotniczego czy kursy walutowe, co w niewielkim stopniu miało miejsce w ubiegłym roku - mówił.

Jak mówił, pierwotnie planowano, że druga transza pomocy trafi do LOT w sierpniu 2013 r. - Do końca roku 2015 mamy możliwość wstąpienia o tę transzę. Jeśli powstanie taka potrzeba, choćby z racji tego, że dalsza restrukturyzacja będzie wymagała szybszego finansowania, wówczas wystąpimy o nią - wskazał.

- Podejmujemy jednak wszystkie możliwe działania, aby nadal odsuwać tę decyzję - zaznaczył.

Mikosz poinformował też, że nadal podtrzymuje prognozę 70 mln zł na działalności podstawowej na plusie w 2014 roku. Jednocześnie dodał, że jeśli chodzi o wynik netto, to "wszystko będzie zależeć w dużej mierze od różnic kursowych".

W czwartkowym komunikacie LOT poinformował, że spółka konsekwentnie zwiększa swoje zyski. "Już po 8 miesiącach tego roku spółka zaczęła zarabiać na lataniu. Obecnie jest kilkadziesiąt milionów złotych na plusie" - napisano.

Dodano, że LOT wielokrotnie zapewniał, iż jeżeli wystąpi o wypłatę drugiej transzy, to będzie ona na pewno zdecydowanie niższa od zakładanej. Zgodnie z Planem Restrukturyzacji spółka powinna dostać 381 mln zł już w sierpniu ubiegłego roku.

Tymczasem w 2013 r. LOT zakończył rok stratą na działalności podstawowej wynoszącą tylko ok. 4 mln zł. Był to wynik o 138 ml zł lepszy od zakładanego w Planie Restrukturyzacji. Miniony rok był też pierwszym od lat, kiedy LOT zanotował wynik netto na plusie - wyniósł on 26 mln zł.

Pod koniec lipca tego roku Komisja Europejska podjęła pozytywną decyzję w sprawie LOT-u. Zaakceptowała Plan Restrukturyzacji i uznała, że pomoc publiczna została udzielona zgodnie z prawem. Proces restrukturyzacji spółki kończy się formalnie pod koniec 2015 r. Dopracowywana jest długoterminowa strategia firmy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »