Lotniska gotowe do odpraw zgodnie z Schengen
Największe polskie lotniska będą gotowe do wprowadzenia 30 marca obsługi pasażerów prowadzonej zgodnie z układem z Schengen - wynika z zebranych przez PAP informacji. Przygotowane są do tego m.in. porty w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.
Do 30 marca wszystkie lotniskowe przejścia graniczne w Polsce będą objęte przepisami dotyczącymi państw Strefy Schengen. Przystosowanie lotniska oznacza konieczność podzielenia pasażerów na dwie grupy: odlatujących i przylatujących z i do krajów strefy Schengen oraz na pozostałych pasażerów. Ci pierwsi nie będą przechodzić kontroli paszportowej. Największe polskie lotnisko - na warszawskim Okęciu - jest gotowe do uruchomienia odpraw pasażerów odlatujących i przylatujących w nowym Terminalu 2, z podziałem na kraje należące do strefy Schengen i pozostałe - zapewnił naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Michał Marzec.
Jak poinformował rzecznik portu Kraków-Balice Piotr Pietrzak, lotnisko jest przygotowane do obsługi podróżnych zgodnie z traktatem z Schengen. We wrześniu 2005 r. ukończono tu modernizację sali odlotów do krajów spoza porozumienia Schengen. Terminal powiększył się o 1,8 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W lipcu 2007 r. otwarto nową część terminalu odlotów, z której korzystać będą podróżni udający się do krajów europejskich strefy Schengen. W Poznaniu również zakończono inwestycje związane z przystosowaniem lotniska do nowych wymagań. -Musieliśmy przebudować i wybudować pomieszczenia przylotów i odlotów, szczególnie te potrzebne straży granicznej - powiedziała rzecznik lotniska Hanna Surma. Na wrocławskim lotnisku Strachowice w sobotę otwarta zostanie nowa część terminalu, wielkości ok. 2 tys. m kw., przeznaczona dla odprawy pasażerów spoza strefy Schengen.
Terminal wrocławskiego lotniska ma ponad 6 tys. m kw. Dzień wcześniej na łódzkim lotnisku im. Wł. Reymonta oddana zostanie do użytku nowa hala odlotów. Jak poinformował rzecznik lotniska Miłosz Wika, nowa hala ma powierzchnię ponad 690 m kw. Lotnisko w podszczecińskim Goleniowie jest od ponad miesiąca gotowe do obsługi pasażerów zgodnie z wymogami obowiązującymi w strefie Schengen - zapewnił rzecznik portu lotniczego Krzysztof Domagalski. Lotnisko zostało w tym celu specjalnie przystosowane poprzez nadbudowanie na dachu istniejącego terminalu pasażerskiego tzw. korytarza tranzytowego. Korytarz łączy salę przylotów z salą odlotów. W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach w związku z planowanym wejściem do strefy Schengen jeszcze w zeszłym roku oddano do użytku nowy terminal B. To miejsce odprawy pasażerów podróżujących w obrębie strefy Schengen. Gdańskie lotnisko w Rębiechowie zakończyło niezbędne przygotowania w ostatnim kwartale ub.r. -Konieczna była przebudowa naszych obiektów.
Musieliśmy choćby stworzyć miejsce na dodatkowe toalety i pomieszczenia dla osób, które nie zostaną zaakceptowane przez służby - powiedział prezes zarządu Portu Lotniczego im. L. Wałęsy w Gdańsku Włodzimierz Machczyński. W pełni przygotowany do odprawiania podróżnych zgodnie ze standardami traktatu z Schengen jest również Port Lotniczy Bydgoszcz im. Ignacego Paderewskiego. Lotnisko jest przystosowane do rozdzielenia podróżnych zależnie od celu ich podróży, a Straż Graniczna już od grudnia dysponuje dostępem do niezbędnych systemów informatycznych i baz danych - dowiedziała się PAP na lotnisku i w oddziale Straży Granicznej. Do obsługi pasażerów zgodnie z nowymi przepisami gotowy jest również Rzeszów.