Reklama

Lotos liczy na zaangażowanie Grupy Azoty

Lotos i Grupa Azoty będą zabiegać o zaangażowanie się Polskich Inwestycji Rozwojowych w potencjalny projekt petrochemiczny, który może być realizowany przez te firmy w Gdańsku - poinformował prezes Lotosu Paweł Olechnowicz podczas debaty w PAP poświęconej programowi "Inwestycje Polskie".

"Będziemy zabiegać razem z prezesem Jarczewskim (prezesem Grupy Azoty - PAP), (...) by projekt był od początku wspierany i by znalazł się na początku listy projektów, które mogą być realizowane" - powiedział Olechnowicz. "Przeanalizujemy wszystkie możliwości za i przeciw, by było widać, czy ten projekt ekonomicznie się broni. Bo tylko o takich przedsięwzięciach mówimy" - dodał. Obecnie planowana inwestycja petrochemiczna jest na etapie pre-feasibility study. Spółki pracują nad wstępnym stadium wykonalności dla dwóch projektów: instalacji krakingu parowego i produkcji polietylenu oraz kompleksu instalacji aromatów. Pozytywne wyniki studium pozwoliłyby na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem. "Do końca roku, może w listopadzie, powstanie końcowy materiał konsorcjum, gotowe pre-feasibility study i w listopadzie, na przełomie listopada i grudnia będziemy decydować o następnej fazie" - powiedział PAP Olechnowicz. "Wówczas teoretycznie może się okazać, że nie będziemy realizować inwestycji, ale raczej zakładam, że przejdziemy do feasibility study, by ocenić dokładniej, na ile atrakcyjne jest to przedsięwzięcie" - dodał. Grupa Lotos i Zakłady Azotowe Tarnów zakładały, że rozpoczęcie inwestycji w nową instalację petrochemiczną w Gdańsku może nastąpić w 2014 roku. Projekt może być wart 5-6 mld zł. Oddanie do użytku zakładu nastąpiłoby na przełomie 2017-2018 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »