Lufthansa podnosi ceny biletów. To wynik unijnych regulacji

Od 1 do 72 euro wyniesie dodatkowa opłata doliczana przez niemieckie linie lotnicze Lufthansa. To wynik unijnych regulacji środowiskowych. Niektóre z podwyżek będą obowiązywać już od środy i dotyczą lotów po 1 stycznia 2025 roku.

Koszty przelotu wzrosną w zależności od rodzaju biletu i odległości. Dodatkowa opłata będzie dotyczyć wszystkich lotów z krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii.

Lotnicze podróże będą droższe

Lufthansa tłumaczy, że podwyżka cen biletów to element walki o pokrycie kosztów nowych przepisów UE, dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla. Linie stwierdziły, że dodatkowa opłata "pokryje część stale rosnących dodatkowych kosztów wynikających z regulacyjnych wymogów środowiskowych", takich jak stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), wytwarzanego z materiałów pochodzenia biologicznego, co traktowane jest jako kluczowe dla zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, wytwarzanych przez samoloty.

Reklama

Reuters przypomina, że wiele linii lotniczych od lat ostrzega, że przepisy wymagające od nich stosowania droższego, zrównoważonego paliwa do silników odrzutowych, mogą zwiększyć koszty podróży.

Uważa się, że lotnictwo jest odpowiedzialne za około 2 proc. światowych emisji szkodliwych gazów, jest jednak traktowane jako jeden z sektorów, w których najtrudniej jest dokonać zmian, ponieważ paliwa wykorzystywanego w samolotach nie można łatwo zastąpić innym rodzajem energii.

Nie wszystkie linie będą pobierać dodatkowe opłaty

Unia Europejska wprowadziła przepisy, które nakładają na dostawców paliw obowiązek zapewnienia, że do 2025 r. 2 proc. paliwa na lotniskach w UE będzie stanowić paliwo zrównoważone. W 2030 roku ma to być 6 proc., a w 2050 roku - 70 proc.

W styczniu 2022 roku linie Air France-KLM wprowadziły dodatkową opłatę z tytułu SAF, wynoszącą 12 euro w przypadku biletów biznesowych i 4 euro dla lotów klasą ekonomiczną.

Kilka linii zapewniło już wcześniej, że nie będzie pobierać dodatkowych opłat w związku z regulacjami środowiskowymi. Wśród nich są EasyJet, Wizz Air czy amerykańskie United Airlines i Southwest Airlines.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Lufthansa | linie lotnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »