Luksus rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatniej? KPMG twierdzi, że tak

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2022 wyniosła 37 mld złotych i była o blisko 19 proc. większa niż w 2021 roku - wynika z raportu KPMG w Polsce "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus w niepewnych czasach".

Największym segmentem na rynku dóbr luksusowych są samochody premium i luksusowe, których wartość w 2022 roku wyniosła prawie 25 mld złotych. Z kolei sektor luksusowych hoteli i spa odnotował największy wzrost (45,6 proc. rok do roku) i osiągnął wartość 2,6 miliarda złotych.

Rynek luksusowej odzieży i akcesoriów w Polsce wzrósł o 9,9 proc. rok do roku, osiągając wartość 3,2 miliarda złotych i przebijając poprzedni rekord z 2019 roku.

Najdroższe kosmetyki i perfumy kosztowały nas w 2022 roku 1,2 mld złotych, przy czym perfumy stanowiły ponad połowę wartości tego segmentu. Wreszcie, sprzedaż luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce wzrosła o 10,3 proc. rok do roku, osiągając wartość 540 milionów złotych.

Reklama

Bogactwo wzrosło, ale i spadło

Całkowite bogactwo zgromadzone przez gospodarstwa domowe w Polsce na koniec 2022 roku wyniosło 2805 miliardów złotych, co stanowiło 1,4 proc. wzrost w porównaniu do 2021 roku. Jednak rzeczywista wartość aktywów Polaków zmniejszyła się szacunkowo o 10 proc. z powodu wysokiej inflacji. Ale jest kolejna dobra wiadomość - całkowita wartość zobowiązań wyniosła 833 miliardy złotych, co stanowiło 3,3 proc. spadek w porównaniu do roku poprzedniego.

Zdaniem analityków KPMG, rynek dóbr luksusowych - zarówno w Polsce, jak i globalnie, okazał się bardziej odporny na spadki gospodarcze w porównaniu do rynku dóbr masowych.

Rosną dochody najbogatszych

W raporcie znalazły się także dane o zarobkach obejmujących rok 2021. Na koniec tego roku właśnie w Polsce było 320 tys. osób zarabiających powyżej 20 tys. złotych miesięcznie, co stanowiło niemal 13-proc. wzrost w porównaniu do 2020 roku. Łączne dochody tych zamożnych Polaków wzrosły o 9,8 proc. rok do roku w 2021 roku, osiągając wartość 220 mld złotych.

Liczba osób o miesięcznych zarobkach przekraczających 50 tys. złotych w 2021 roku wzrosła o 7,4 proc. rok do roku, osiągając poziom 83 tys. osób, przy łącznych dochodach w wysokości 130 mld złotych.

W 2021 roku w Polsce było 37 tys. osób, których roczne dochody brutto przekroczyły 1 milion złotych, co stanowiło 4,8 proc. wzrost rok do roku. Mieszkali oni głównie na Mazowszu, a następnie w Wielkopolsce i na Śląsku.

Polski luksus mocny także w twardej walucie

Polska miała ponad 100 tys. osób zaliczanych do kategorii high net worth individuals (HNWI) na koniec 2021 roku. Są to osoby, których majątek netto wynosi co najmniej 1 mln dolarów amerykańskich. 91 proc. z nich może pochwalić się wartością netto pomiędzy 1 a 5 mln dolarów amerykańskich.

Polacy posiadający aktywa netto przekraczające 50 mln dolarów amerykańskich stanowili 0,3 proc. wszystkich HNWI i odnotowali najwyższy wskaźnik wzrostu (15,1 proc. rok do roku).

Opracował KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KPMG | dobra luksusowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »