Magdalena Rzeczkowska najmłodszą emerytką w rządzie. Minister finansów nie ma jeszcze 50 lat

49-letnia Magdalena Rzeczkowska, minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, od blisko roku jest także emerytką - informuje "Fakt". Wcześniej przez wiele lat pracowała w Służbie Celno-Skarbowej, gdzie doszła do stopnia nadinspektora. Po objęciu stanowiska ministerialnego skorzystała z prawa do wcześniejszej emerytury.

Najwyższe stanowisko w resorcie finansów Magdalena Rzeczkowska przejęła pod koniec kwietnia 2022 r. Zastąpiła Tadeusza Kościńskiego, który został zdymisjonowany po zawirowaniach, jakie wywołało wprowadzenie Polskiego Ładu. 

Wcześniej obecna minister pracowała przez blisko 18 lat w Służbie Celno-Skarbowej. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda mianował ówczesną szefową Krajowej Administracji Skarbowej na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej (odpowiednik generała). Po nominacji na stanowisko ministerialne nie mogła już łączyć obu funkcji, dlatego skorzystała z prawa do wcześniejszej emerytury.  

Reklama

Najmłodsza emerytka w rządzie. Na "czternastkę" się nie załapie

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość pójścia na emeryturę w wieku 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Dodatkowo poszczególne zawody mogą skorzystać wcześniej ze świadczenia, jednak pod licznymi warunkami. Funkcjonariusze służb, w tym celno-skarbowej, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po 15 latach pracy. Wówczas otrzymują 40 proc. podstawy wymiaru.  

Minister finansów pobiera swoją emeryturę od lipca 2022 r. Jak wskazują dane z oświadczenia majątkowego Rzeczkowskiej, które przeanalizowała gazeta "Fakt", łączna wysokość świadczeń emerytalnych w ubiegłym roku wyniosła 29 293,44 zł. Oznacza to, że miesięcznie szefowa resortu finansów dostaje z ZUS ok. 4800 zł brutto.  

Taka kwota uniemożliwia Rzeczkowskiej otrzymanie "czternastki". Jeden z flagowych programów socjalnych rządu skierowany do emerytów oraz rencistów zakłada bowiem limit dochodu, który wynosi 2900 zł brutto plus kwota świadczenia, tj. 1588,44 zł brutto, co daje łącznie 4488,44 zł brutto.  

Brak czternastki minister finansów może zrekompensować sobie pobieraniem innego świadczenia. W swoim oświadczeniu wskazała ona, że w 2022 r. łącznie otrzymała 15 tys. zł z programu 500 plus.  

Te kwoty i tak są najniższymi wśród wskazanych przez Rzeczkowską dochodów za ubiegły rok, ponieważ wynagrodzenie ze stosunku pracy w Ministerstwie Finansów - najpierw jako szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, a później jako szefowa całego resortu - wyniosło w jej przypadku 375 028,83 zł.  

Oprac. Alan Bartman  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Magdalena Rzeczkowska | Ministerstwo Finansów | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »