Maj pod znakiem bardzo ważnej podwyżki

Podczas majowego posiedzenia decyzyjnego Rady Polityki Pieniężnej zostanie zgłoszony kolejny wniosek o podwyżkę stóp, jednak rada z podwyżką zdecyduje się poczekać do czerwca - prognozują ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch.

"Ostatnie dane, zgodnie z oczekiwaniami NBP, pokazały spowolnienie inflacji i wzrostu PKB. Jednocześnie, z powodu odnowienia problemów peryferiów strefy euro i możliwych zakłóceń w europejskim przemyśle samochodowym, wzrosła niepewność odnośnie tempa spowolnienia. Dlatego spodziewamy się, że Rada zdecyduje się poczekać na dane z kolejnego miesiąca" - napisano w piątkowym raporcie.

"RPP już w kwietniu głosowała nad podwyżką o 25 pb, a w maju będzie kolejne głosowanie. Sądzimy jednak, że słabe dane o produkcji przemysłowej w marcu spowodują odłożenie podwyżki do czerwca" - dodano.

Reklama

NBP nie opublikował szczegółowych wyników kwietniowego głosowania. Z informacji PAP wynika, że w kwietniu za podwyżką głosowało 3 członków Rady.

Ekonomiści BofA/ML oceniają, że w kwietniu za podwyżką zagłosował Jerzy Haunser, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki. Autorzy raportu prognozują, że w maju za podwyżką opowiedzą się ci sami członkowie RPP, przeciwko zagłosuje Elżbieta Chojna-Duch, Anna Zielińska-Głębocka, Andrzej Kaźmierczak i Zyta Gilowska. Znak zapytania widnieje przy nazwiskach Marka Belki, Andrzeja Bratkowskiego i Adama Glapińskiego.

WZROST PKB

BofA/ML spodziewa się, że dynamika PKB w I kwartale 2012 r. spowolni do 3,7 proc. z 4,4 proc. w IV kwartale 2012 r. W ubiegłym tygodniu bank prognozował dynamikę PKB w I kw. o 0,1 pkt. proc. niższą. "Mając już wszystkie miesięczne dane za pierwsze trzy miesiące roku, nasz model wskazuje, że w I kwartale wzrost PKB wyniósł ok. 3,7 proc. rdr., wyżej niż 3,5 proc. obecnie szacowanych przez GUS.

Choć tempo wzrostu spowolniło, co unaoczniają słabe wyniki marcowej produkcji, spożycie gospodarstw domowych powinno utrzymać się na dobrym poziomie, na co wskazują solidne dane o sprzedaży detalicznej i poprawa nastrojów konsumenckich" - napisano w raporcie.

_ _ _ _ _

Inflacja oczekiwana w ciągu 12 miesięcy wyniosła w kwietniu 4,3 proc. - NBP

- Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w kwietniu 4,3 proc., wobec 4,2 proc. w marcu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja roczna bieżąca, czyli wskaźnik CPI rdr, który był dostępny ankietowanym w momencie przeprowadzania wywiadu ankietowego, wynosiła 4,0 proc.

DANE Z ANKIETY IPSOS:

Jak Pan(i) sądzi, patrząc na to, co się obecnie dzieje, czy w ciągu najbliższych 12 m-cy ceny: (1) będą rosły jeszcze szybciej niż teraz; (2) będą rosły w tym samym tempie; (3) będą rosły wolniej; (4) będą takie same jak teraz; (5) będą niższe; (6) trudno powiedzieć.

Odsetek ankietowanych wybierających odpowiedź nr:

(w proc.)

          (1)     (2)    (3)   (4)   (5)   (6)
01-2012  31,0    43,5   15,0   2,7   0,4   7,4
02-2012  29,9    46,8   13,6   3,4   0,2   6,1
03-2012  24,3    49,8   15,0   3,0   0,4   7,5
04-2012  26,2    53,9   12,3   2,1   0,0   5,5 

GUS

Prezes GUS Janusz Witkowski w rozmowie z PAP ocenił, że wzrost PKB w I kw. mógł spowolnić do 3,5 proc. - Jeśli chodzi o inflację, mogę się odwołać do pewnych tendencji, które występują w każdym roku w sensie cyklicznym. Mamy miesiące - czerwiec, lipiec, sierpień - w których występuje na ogół deflacja, a więc zmniejszenie cen, co jest głównie związane z cenami żywności, które mają istotny wpływ na ogólny poziom inflacji - powiedział Witkowski w rozmowie z PAP.

"W związku z tym, jeśli patrzeć na to w krótkim okresie - jednego czy dwóch kwartałów, należy się spodziewać, że ta inflacja będzie ograniczana. Także jeśli chodzi o ten rok, spodziewamy się, że w czerwcu, lipcu może nastąpić spowolnienie cen, a być może to będzie nawet okres deflacji" - powiedział. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,9 proc. w stosunku do marca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »