Małecki: Orlen nie zarabia na Polakach przez wyższe marże

Skarb Państwa nie ma uprawnień, by polecić Orlenowi przekazanie informacji organom kontroli - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Zapewnił również, że Orlen nie zarabia na Polakach przez wyższe marże.

W czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące - ich zdaniem - zawyżonych marż na paliwo w 2022 r. oraz odmowy przez PKN Orlen przeprowadzenia kontroli w spółce przez Najwyższą Izbę Kontroli w związku z pismem szefa NIK Mariana Banasia skierowanym do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, do którego dotarło Radio ZET.

Prezes NIK pisze w nim, że kontrolerzy próbowali już wielokrotnie podjąć kontrolę w PKN Orlen i Fundacji Orlen, jednak pełnomocnicy spółki odmawiali kontrolerom możliwości podjęcia czynności. Według Radia ZET, kontrolerzy są zastraszani przez koncern doniesieniami złożonymi do prokuratury.

Reklama

"Orlen nie zarabia na Polakach przez wyższe marże"

Katarzyna Kretkowska z Lewicy pytała, dlaczego rząd nie interweniował w sytuacji, gdy Orlen "celowo podbijał marże, by podbijać cenę detaliczną paliw na swoich stacjach w III kw. minionego roku" oraz dlaczego rząd nie kierował się interesem społeczeństwa polskiego, np. zamrażając ceny paliw.

- Orlen nie zarabia na Polakach przez wyższe marże - zapewnił wiceminister. Dodał, że cena paliw w Polsce należy do najniższych w Europie.

Poinformował, że Orlen posiada co czwartą stację paliw w Polsce. - Na prawie 8 tys. stacji benzynowych do Orlenu należy mniej niż 2 tys. W związku z tym, gdyby była możliwość sprowadzenia do Polski tańszego paliwa, to wszyscy posiadacze stacji benzynowych mogliby taki ruch wykonać - zaznaczył Małecki.

- Rozwiązania, o które wołała pani poseł i znaczna część opozycji, czyli zamrożenie cen paliw, utrzymywanie sztucznych cen paliw, zostało zastosowane na Węgrzech i skończyło się bardzo źle - po prostu paliwa brakowało - stwierdził Małecki, dodając, że sprzedaż paliw na stacjach w Polsce nie jest głównym czynnikiem wpływającym na zyski Orlenu.
- Tylko 4 proc. operacyjnego zysku Orlenu pochodzi ze sprzedaży na stacjach i mówimy nie tylko o paliwach, ale mówimy o wszystkich produktach ze stacji paliw. Trzeba pamiętać, że połowa przychodów Orlenu pochodzi z działalności zagranicznej - zaznaczył Małecki.

Co z cenami po wzroście VAT?

Wiceminister powiedział też, że w 2012 r. można było za minimalną pensję kupić 263 l benzyny 95, a teraz ponad 530 l. - To są realne porównania siły nabywczej i ceny paliw - stwierdził.

- Powrót od pierwszego stycznia stawki VAT do 23 proc., wzrost akcyzy, Orlen przełożył na swoje ceny hurtowe, tak aby gwałtowna zmiana cen detalicznych nie uderzyła z dnia na dzień w klientów - wyjaśnił Małecki.

Poseł Lewicy Przemysław Koperski pytał, dlaczego do tej pory nie podjęto działań, które umożliwiają przeprowadzenie kontroli NIK w Orlenie i Fundacji Orlenu.

Małecki stwierdził, że w Orlenie po konsolidacji udział Skarbu Państwa zwiększył się zdecydowanie, do 49,9 proc. akcji z ponad 29 proc. Jego zdaniem to potężny wzrost zabezpieczenia interesów państwa w Orlenie.

Małecki podkreślił, że Skarb Państwa jest jednym z akcjonariuszy i ma takie same prawa jak każdy z akcjonariuszy. Dodał, że te właścicielskie uprawnienia są ściśle określone, szczególnie w kodeksie spółek handlowych i w statucie spółki.

- Zgodnie z wymienionymi aktami prowadzenie spraw spółki należy do kompetencji zarządu i ani walne zgromadzenie, ani rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń. Dotyczy to także ministra aktywów państwowych, który działając jako akcjonariusz - Skarb Państwa - nie ma uprawnień do ingerowania w prowadzenie spraw spółki, w tym nie ma uprawnień do wydawania poleceń w zakresie przekazywania dokumentów i informacji organom kontroli - wyjaśnił Małecki.

PKNORLEN

65,7500 0,1000 0,15% akt.: 20.06.2024, 17:51
  • Otwarcie 65,6500
  • Max 66,1700
  • Min 65,1200
  • Kurs odniesienia 65,6500
  • Suma wolumenu 1 614 759
  • Suma obrotów 106 046 443,43
  • Widełki dolne 59,0900
  • Widełki górne 72,2100
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »