Reklama

Mało pocieszający raport ekonomiczny Białego Domu

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy przedstawiła w czwartek raport z prognozami gospodarczymi na bieżący rok, przewidujący utrzymywanie się wysokiego bezrobocia.

W raporcie, opracowanym przez Zespół Doradców Ekonomicznych w Białym Domu, przewiduje się, że co miesiąc przybywać będzie średnio 95 000 miejsc pracy. Prawdopodobnie nie pozwoli to jednak na zmniejszenie bezrobocia poniżej 10 procent.

Reklama

Raport prognozuje 2,5-procentowy wzrost PKB w tym roku, podobnie jak przewidywano w roku ubiegłym.

Powtarza poza tym tezę administracji, że pakiet pobudzenia gospodarki kosztem 787 miliardów dolarów z budżetu uchwalony na wiosnę ub.r. "stworzył lub uratował" około 2 milionów miejsc pracy. Obwinia także poprzedni rząd za kryzys i recesję.

Republikanie natychmiast skrytykowali raport. Prefekt mniejszości w Izbie Reprezentantów Eric Kantor zarzucił administracji błędną politykę gospodarczą.

- Zamiast chwalić siebie i obwiniać innych, powinno się położyć większy nacisk na wspieranie drobnego biznesu i inteligentne rozwiązania w celu zmniejszenia niepewności na rynku i stwarzania miejsc pracy - powiedział kongresman Kantor.

Prezydent Obama przedstawił niedawno kolejny plan stymulacyjny, gdzie w drodze ulg podatkowych i innych zachęt kosztem 100-150 mld dolarów zamierza się skłonić biznes do zwiększenia zatrudnienia.

Obama powiedział jednak w czwartek, że gospodarka nie wyjdzie w pełni na prostą, jeżeli nie uda się zmniejszyć zadłużenia i jeśli Amerykanie nie zaczną więcej oszczędzać.

Ekonomiści zwracają uwagę, że nie dojdzie do zasadniczej poprawy, dopóki banki nie zaczną znowu udzielać kredytu na większą skalę.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Dowiedz się więcej na temat: czwartek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »