Mały ZUS Plus wydłużony. Przedsiębiorcy mogą płacić niższe składki przez dodatkowy rok

Przedsiębiorcy, którzy obecnie korzystają z Małego ZUS-u Plus, od wtorku, 1 sierpnia, mają możliwość przedłużenia ulgi o kolejne 12 miesięcy. W sumie będą mogli opłacać niższe składki przez cztery, a nie jak dotychczas przez trzy lata.

Mały ZUS Plus (MZ+) to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych firm. Wnioskować o wydłużenie okresu będą mogli przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 roku. MZ+ nie obejmuje składki zdrowotnej.

- Kontynuujemy działania osłonowe dla polskiej gospodarki. Kluczowe jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, którzy stanowią jej trzon. Liczę, że przedłużenie o rok Małego ZUS-u Plus pomoże im prowadzić biznes, ale także rozwinąć biznesowe skrzydła - wskazał w rozmowie z PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Reklama

Mały ZUS Plus wydłużony z trzech do czterech lat

Obecnie z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy mogą skorzystać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy. Obwarowania dotyczą m.in. rocznego przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W poprzednim roku kalendarzowym nie mógł on przekroczyć kwoty 120 tys. zł, a działalność musiała być prowadzona przez co najmniej 60 dni.

Z wydłużenia Małego ZUS-u Plus z trzech do czterech lat skorzystają też przedsiębiorcy, którzy w br. zakończyli korzystanie z MZ+ ponieważ minęło już 36 miesięcy. "Jeżeli spełniają warunki ustawowe, powinni zgłosić się do ZUS do 31 grudnia 2023 r., a już od kolejnego miesiąca ponownie będą mogli opłacać niższe składki" - poinformowało MRiT.

Resort podkreślił, że przedsiębiorcy, którzy zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 r., nie będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

By przedsiębiorca mógł skorzystać z dodatkowej ulgi jego podstawa wymiaru składek na MZ+ nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Według MRiT w grudniu ubiegłego roku z Małego ZUS-u plus korzystało 235,7 tys. osób. Szacuje, że z wydłużenia skorzysta w 2023 r. 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | mały ZUS plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »