Marek Sawicki: Prezydent nawoływał do zgody, a nie miał dla mnie czasu

- Prezydent Andrzej Duda, w odróżnieniu od poprzedników, ani na dożynkach w Częstochowie, ani w Spale nie zaprosił mnie na rozmowę o rolnictwie, potraktował mnie jak zwyczajnego konkurenta politycznego, a przecież nawoływał do budowania zgody i porozumienia - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Byłem na wielu dożynkach prezydenckich i z prezydentem Lechem Kaczyńskim, i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Każdy z tych prezydentów miał czas - godzinę, półtorej podyskutować o rolnictwie, dowiedzieć się czegoś, co aktualnie w rolnictwie jest najistotniejsze, najbardziej potrzebne, gdzie jest potrzebna pomoc pana prezydenta. Pan prezydent Duda ani w Częstochowie, ani w Spale nawet jednym słowem nie zająknął się, nie zaprosił na rozmowę - powiedział Sawicki poproszony o ustosunkowanie się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas dożynek w Spale nt. unijnej pomocy dla polskich rolników.

Reklama

Podkreślił: - Jestem zdumiony tym, że pan prezydent Duda czerpie informacje o rolnictwie od bardzo słabych doradców, którzy tak naprawdę na rolnictwie się nie znają.

Wyjaśnił, że unijna pomoc związana była z wysokością kwot mlecznych, a Niemcy i Francja miały je znacznie wyższe niż Polska. Dodał, że gdyby przy podziale opartym tylko i wyłącznie o kryteria związane z trudnościami rynkowymi, Polsce przypadłoby niewiele ponad 22 mln euro z puli 420 mln euro. Jak tłumaczył, dodatkowo uwzględniono 20 proc. "wagi" związanej z rosyjskim embargiem, suszą i kryzysem na rynku trzody chlewnej, dzięki czemu dostaliśmy prawie 29 mln euro. Jest to piąta pozycja do wielkości, mimo, że Polska jest szóstym państwem pod względem wielkości w UE - wskazał Sawicki.

- Składałem wcześniej wniosek na wyłączenie suszy z podziału środków rynkowych i stworzenie specjalnego funduszu dla państw poszkodowanych tą klęską. Ten wniosek nie spotkał się z pozytywną akceptacją Komisji, ale także uzyskał za małe poparcie innych ministrów. Co prawda kilkunastu opowiedziało się za nami, ale poza Węgrami cała Grupa Wyszehradzka nie poparła Polski ws. trudności suszowych - zaznaczył minister.

Poinformował, że kilka dni temu rozmawiał z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. - Będziemy jeszcze raz składali projekt pomocy suszowej ze środków marginesu budżetowego dla Polski, Austrii i Rumunii. Komisarz Hogan obiecał osobiste zaangażowanie się w tej sprawie - podkreślił Sawicki.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prezydent | Andrzej Duda | Marek | minister rolnictwa | Marek Sawicki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »