Marzniesz w pracy? Idź do domu
W czasie siarczystych mrozów nie tylko dzieci mają wolne od szkoły. Także dorośli mogą pakować się do domu, gdy temperatura w pracy jest za niska.
Inwestycje zagraniczne w Polsce zostały zamrożone. Przynajmniej na kilka dni. Z powodu mrozów w poniedziałek i we wtorek w biurach Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych pracują tylko dyżurni. Reszta pracowników idzie grzać się do domu.
- Nie możemy pracować przy komputerach, gdyż marzną nam ręce. Termometr pokazuje 14 stopni - skarży się pracownica PAIIZ.
Temperatura w agencji spadła o 4 stopnie poniżej poziomu dopuszczalnego przez przepisy. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powiedziano nam, że w biurze powinno być co najmniej 18 stopni Celsjusza. To samo dotyczy pomieszczeń, gdzie wykonywana jest lekka praca. W halach fabrycznych na termometrze nie może być mniej niz 14 stopni. Co jednak ważne, rozporządzenie ministerialne określające minimalna temperaturę w miejscu pracy, mówi, że powinna być odpowiednia "do rodzaju wykonywanej pracy". Zatem pracownik MPO nie może sobie pójść do domu nawet podczas siarczystego mrozu. To samo dotyczy administratorów domów, listonoszy, parkingowych, czy strażaków grających hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.
Wysokość dopuszczalnej temperatury w miejscu pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP (Dz.U. z roku 2003 nr 169 poz. 1650)
§ 30. W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K).
§ 36.1. Maksymalna temperatura nawiewanego powietrza nie powinna przekraczać 70 °C (343 K) przy nawiewie powietrza na wysokości nie mniejszej niż 3,5 m od poziomu podłogi stanowiska pracy i 45 °C (318 K) - w pozostałych przypadkach.
2. W pomieszczeniach pracy, w których występują łatwo palne lub niebezpieczne pod względem wybuchowym pyły, gazy lub pary, maksymalna temperatura nawiewanego powietrza powinna być zgodna z przepisami w sprawie ochrony przeciwpożarowej.