Mazury: Będą kary za cumowanie przy wyspach

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty m.in. za cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - wynika z projektu opublikowanego na stronach RCL.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W tym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego dotychczasowe przepisy ws. nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania mandatów. Aktualizuje on katalog wykroczeń, za które inspektorzy będą mogli je nałożyć.

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia wynika m.in., że inspektorzy IOŚ będą mogli nakładać mandaty za np. cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Reklama

Przypomniano, że wyspy te są rezerwatami przyrody, to zaś oznacza, że cumowanie, schodzenie na ląd oraz inne formy użytkowania ich terenów jest zakazane. Jednocześnie zauważono, że zakazy te są notorycznie łamane, szczególnie w okresie letnim.

Projekt reguluje też kwestie dotyczące nakładania mandatów za naruszenia związane z nieprawidłowym bądź niekompletnym wpisem podmiotu do BDO, czyli bazy danych odpadowych. Mandaty będą mogły się posypać też za utrudnianie kontrolerom wykonywania czynności.

Projekt przewiduje również poszerzenie katalogu wykroczeń za naruszania Prawa wodnego, za które inspektorzy będą mogli nakładać grzywny.

Wyjaśniono, że chodzi m.in. o brak przekazywania do Inspekcji wyników pomiarów ilości pobranej wody lub odprowadzonych do środowiska ścieków. Inspektorzy będą mogli też karać grzywnami za brak odpowiedniej infrastruktury zabezpieczającej wody przed zanieczyszczeniem substancjami ropopochodnymi.

Nowe rozporządzenie da również możliwość nakładania mandatów przez inspektorów ochrony środowiska za brak odpowiednich sprawozdań dotyczących marnowanej żywności, które powinny być składane przez sprzedawców oraz organizacje pozarządowe.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mazury | wielkie jeziora mazurskie | Warmia i Mazury | Prawo wodne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »