Mega Avans - sąd ogłosił upadłość z układem
O takie rozwiązanie wnosił sam Mega Avans. Czy to pomoże w układzie z wierzycielami?
Ogłoszone przed rokiem plany otwarcia kilkunastu wielkopowierzchniowych marketów ze sprzętem RTV AGD w obecnej sytuacji wydają się mrzonką. Warszawski Mega Avans zdołał otworzyć zaledwie dwa salony i dorobił się wielomilionowych długów. Teraz spółka upadła.
Wniosków było wiele
- W środę otrzymaliśmy zawiadomienie z sądu o ogłoszeniu upadłości Mega Avansu w celu zawarcia układu - informuje Jacek Kozubowski, wiceprezes NTT System, producenta komputerów, który jest jednym z wielu wierzycieli spółki.
O upadłość z możliwością zawarcia układu wnioskował sam Mega Avans. Wiadomo jednak, że wniosków o upadłość firmy było więcej. Niektórzy wierzyciele, m.in. firma NTT, domagali się ogłoszenia upadłości likwidacyjnej. Paweł Omyłka, który został nadzorcą sądowym bankruta, do czasu zapoznania się z całą dokumentacją nie chce ujawniać żadnych szczegółów dotyczących stanu finansów Mega Avansu. Przyznaje tylko, że spółka ma wielu wierzycieli.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka firm, którym Mega Avans zalega z płatnościami za dostarczony sprzęt (m.in. The Hi-End czy NTT) złożyło też wnioski o wszczęcie postępowania karnego przeciwko zarządowi spółki. Jak informuje Zbigniew Żelaźnicki, szef prokuratury rejonowej Warszawa Mokotów, kilka spraw zostało już przekazanych do sprawdzenia przez Policję.
Idzie nowe
Co ciekawe, w środę Mega Avans opublikował list otwarty do klientów salonu w Warszawie, w którym zaprosił ich do skorzystania z wyjątkowej oferty wyprzedażowej. Jej powodem ma być planowana na dniach 31 stycznia - 4 luty "reorganizacja" marketu, w związku z czym będzie on w tych dniach nieczynny.
Co się zmieni w warszawskim Mega Avansie po 5 lutego? Tego nie wiadomo. Przedstawiciele branży snują różne spekulacje. Jedni uważają, że wyprzedaż ma na celu zgromadzenie środków na układ z wierzycielami - zarząd Mega Avansu proponował im wcześniej ugodę z umorzeniem 50 proc. długów. Inni spekulują, że po wyprzedaży Mega Avans zakończy działalność. Jeszcze inni, że będzie działać pod obecnym szyldem, ale w systemie franczyzowym.
Większość jednak wątpi w powodzenie planu ratunkowego i dalszy rozwój sieci.
Warto dodać, że dostawcy Mega Avansu pytani przez "PB" o możliwość kontynuowania współpracy nie wykluczają tego, ale tylko po spłacie należności i tylko za gotówkę.
Co na to Mega Avans? Prezes Jakub Żółtowski potwierdził jedynie, że spółka złożyła wniosek o upadłość. Na komentarz nie udało się go jednak namówić.
Wiktor Szczepaniak