Merkel uspokaja Polaków
Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła we wtorek, że wypracowano rozwiązania, które dają Polsce dużą pewność, iż Gazociąg Północny pod Bałtykiem nie zablokuje w przyszłości rozwoju portu w Świnoujściu.
"Ten problem omawiano intensywnie na wielu szczeblach. Myślę, że znaleziono rozwiązanie, które daje też polskiej stronie dużą pewność" - oceniła niemiecka kanclerz na spotkaniu z zagraniczną prasą w Berlinie.
Jak dodała, przewidziano środki zaradcze na wypadek, gdyby wykorzystanie portów w Szczecinie i Świnoujściu miało być w przyszłości zagrożone.
"Radziłabym, aby najpierw zobaczyć, czy dojdzie w ogóle do takiej sytuacji. Jeśli tak, to - moim zdaniem - zostało powiedziane wyraźnie, co wtedy ma się stać" - powiedziała Merkel, pytana czy nie lepiej byłoby od razu pogłębić gazociąg.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zaskarżył decyzję niemieckiego urzędu o pozwoleniu na budowę Gazociągu Północnego, bo uważa, że ułożenie rury na głębokości 17,5 metra w miejscu, gdzie krzyżuje się on z północnym torem podejściowym do portu w Świnoujściu, uniemożliwi dostęp statkom o zanurzeniu powyżej 13,5 metra i zablokuje rozwój tego portu.
Strona polska apeluje o pogłębienie gazociągu jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji, na co nie godzi się jednak inwestor, konsorcjum Nord Stream.
Konsorcjum powołuje się na treść decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej przez Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Stralsundzie, która zawiera zapis o możliwości pogłębienia Gazociągu Północnego w przyszłości, jeśli Polska faktycznie zechce przystosować port w Świnoujściu do przyjmowania statków o zanurzeniu głębszym niż 13,5 metra.
Pierwszą nitkę Gazociągu Północnego pod Morzem Bałtyckim ułożono w zeszłym tygodniu. Rosyjski gaz popłynie nią pod koniec 2011 r., budowa drugiej nitki gazociągu ma zakończyć się w 2012 roku.