MF chce zmniejszyć akcyzę na piwo z krótkim terminem ważności
Ministerstwo Finansów chce umożliwić producentom piwa skorzystanie z ulgi w akcyzie w przypadku zniszczenia piw, które przekroczyły termin przydatności do spożycia - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Chodzi o piwo z przekroczonym terminem przydatności, które nie zostało sprzedane przez w lokale m.in. z tzw. segmentu HoReCa (hotele, restauracje, catering/cafe), czyli te, które ze względu na wprowadzone z powodu koronawirusa ograniczenia, praktycznie nie prowadzą działalności.
W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że browary zrzeszone w Polskim Związku Producentów Piwa deklarują pomoc poprzez odbieranie piw przeterminowanych. Jednocześnie Polski Związek Producentów Piwa zawnioskował o możliwość pomniejszenia należnego podatku akcyzowego o kwotę podatku zapłaconego od zwracanych przeterminowanych piw.
Dodano, że nowelizacji rozporządzenia wprowadzono nowy paragraf, który stanowi, że w przypadku zwrotu piwa z zapłaconą akcyzą, które przekroczyło termin przydatności do spożycia, podatnik może dokonać obniżenia kwoty akcyzy, do której zapłacenia jest obowiązany, o kwotę akcyzy zapłaconej od zwróconego piwa.
Wyjaśniono, że wprowadzenie możliwości odliczenia podatku akcyzowego również w przypadku zwrotu związanego z przekroczeniem terminu przydatności do spożycia pozwoli lepiej zapobiegać sytuacjom, w których takie piwo mogłoby zostać sprzedane konsumentowi oraz ma pomóc przedsiębiorcom dokonującym obrotu piwem, dotkniętym przepisami dotyczącymi profilaktyki rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Ministerstwo Finansów planuje również poluzowanie procedur związanych ze zwolnieniem z akcyzy węgla oraz LPG, służących do ogrzewania gospodarstw domowych. Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia, w czasie epidemii nie potrzebna będzie część dokumentów.
Opublikowany w poniedziałek i przesłany do uzgodnień międzyresortowych projekt przewiduje możliwość sprzedaży wyrobów węglowych nabywcy końcowemu, korzystającemu ze zwolnienia z akcyzy bez konieczności przedstawiania przewidzianych przepisami poświadczeń tego zwolnienia. Projekt precyzuje, że chodzi o jednorazową sprzedaż węgla w ilości między 200 a 3000 kg.