MF: Saldo obrotów bieżących na sporym minusie

Jak poinformowało w opublikowanym w czwartek opracowaniu Ministerstwo Finansów, saldo obrotów bieżących po wrześniu wyniosło -3,7 proc. PKB.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Według wstępnych danych deficyt rachunku bieżącego we wrześniu 2022 r. w ujęciu płynnego roku zmniejszył się do 3,7 proc. PKB, głównie za sprawą poprawy salda dochodów pierwotnych" - podał resort finansów. 

Duży wzrost importu

Według MF eksport wspierany był m.in. przez wzrost zagranicznej sprzedaży przemysłu motoryzacyjnego i rosnące dostawy paliw do Ukrainy. Z drugiej strony, wzrost wolumenu i cen sprowadzanych z zagranicy surowców energetycznych (w tym węgla) zwiększał całkowity import.

Reklama

"Deficyt rachunku bieżącego był w pełni finansowany przez napływ kapitału długookresowego tj. inwestycji bezpośrednich nierezydentów i europejskich funduszy strukturalnych klasyfikowanych na rachunku kapitałowym" - podano. 

PIE: Ceny towarów eksportowanych rosły wolniej niż importowanych

Jak oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, po trzech kwartałach tego roku deficyt na rachunku bieżącym sięgnął 18,8 mld euro, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku deficyt wyniósł 3,8 mld euro. Jest to przede wszystkim wynik silnych wzrostów cen transakcyjnych, silniejszych w imporcie (+27 proc.), niż w eksporcie (+21 proc.). 

Według PIE, za pogorszenie salda odpowiadały obroty towarowe, w tym dużo wyższe niż w 2021 r. ceny importowanych surowców energetycznych, towarów zaopatrzeniowych i żywności. Spowolnienie gospodarcze spowoduje także zmniejszanie deficytu na rachunku bieżącym, jak również wstrzymanie dalszego wzrostu cen paliw czy też odblokowanie łańcuchów dostaw - oceniają eksperci PIE.

Zdaniem analityków deficyt w ujęciu 12-miesięcznym będzie narastał. Do końca roku powinien osiągnąć około 5 proc. PKB. Jest to jeden z kluczowych powodów obserwowanej na rynkach słabości złotego. 

Zobacz także:

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »