MF: W środę nie będzie posiedzenia rady ECOFIN

Polska prezydencja postanowiła nie zwoływać posiedzenia rady ECOFIN w środę - poinformowała we wtorek rzeczniczka Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza.

"Prace nad całościowym pakietem rozwiązań w reakcji na kryzys zadłużeniowy będą przedmiotem specjalnego nieformalnego posiedzenia szefów państw i rządów Unii Europejskiej w dniu 26 października w Brukseli" - napisała Brzoza w komunikacie. "Dalsze prace na szczeblu ministrów finansów będą kontynuowane w oparciu o ustalenia z tego posiedzenia, tak, aby było możliwe przyjęcie wszelkich szczegółów dotyczących tego pakietu tak szybko jak będzie to możliwe" - dodała.

ECOFIN to rada ministrów finansów krajów członkowskich UE.

Decyzja o niezwoływaniu ECOFINU oznacza, że w środę nie odbędzie się także pierwotnie planowane na ten dzień spotkanie ministrów finansów strefy euro, tzw. eurogrupy.

Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi planami, w środę wieczorem w Brukseli odbędzie się szczyt strefy euro, który poprzedzony ma zostać Radą Europejską, czyli spotkaniem przywódców wszystkich 27 państw Unii.

Po niedzielnym szczycie UE w Brukseli minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że ECOFIN w środę rano miał przyjąć decyzję o rekapitalizacji banków, by przygotować ostateczne decyzje przywódców w sprawie pakietu ratunkowego dla strefy euro.

_ _ _ _ _

- Czas skończyć z niepewnością - tak powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso przed jutrzejszymi szczytami z udziałem liderów państw Unii i eurogrupy, na których mają zapaść decyzje dotyczące walki z kryzysem. Jutrzejsze spotkania w Brukseli to kontynuacja niedzielnych szczytów poświęconych planom ratunkowym dla strefy euro. Wtedy osiągnięto tylko wstępne porozumienia. Do uzgodnienia wciąż pozostaje wysokość europejskiego funduszu ratunkowego dla bankrutujących krajów, a także jak wielkie będą straty inwestorów w przypadku umorzenia części greckiego długu. Na te informacje z niecierpliwością czekają rynki finansowe.

- Niespełna 24 godziny przed unijnym szczytem i spotkaniem eurogrupy powtarzam - pracujemy nad solidnymi i przekonującymi rozwiązaniami. Czas skończyć z niepewnością - powiedział przewodniczący Komisji Jose Barroso. Na razie sytuacja od niedzieli nie zmieniła się i porozumienia między unijnymi krajami nie ma. W sprawie wysokości i sposobu zwiększenia europejskiego funduszu ratunkowego dla bankrutujących krajów spierają się Francja i Niemcy. Natomiast w sprawie wysokości strat banków, które zainwestowały w greckie obligacje toczą się negocjacje z prywatnym sektorem. W tej sytuacji nie miało sensu jutrzejsze, poranne spotkanie unijnych ministrów finansów w Brukseli. Polskie przewodnictwo odwołało naradę. Szefowie resortów finansów 27 krajów spotkają się natomiast po szczytach i - jeśli zapadną polityczne decyzje - będą rozmawiać o szczegółach i o tym jak je wdrożyć w życie - powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów. (IAR)

- - - - -

Prognoza analityków Saxo Banku

Nie spodziewamy się, że jutrzejszy szczyt UE okaże się ostatecznym rozwiązaniem, ponieważ występuje wiele niewiadomych - prawdopodobnie będziemy mieć zatem do czynienia z procesem wieloetapowym.

Z uwagi na brak ostatecznego rozwiązania, a także na ryzyko tego, iż szczyt UE rozczaruje rynek, sądzimy, że na rynku powinna występować niewielka przewaga pozycji długich, zaś przed rozpoczęciem średnioterminowego trendu wzrostowego na rynku akcji trzeba będzie jeszcze poczekać na rozwój sytuacji w Europie.

Zaangażowanie rynków wschodzących

Przede wszystkim musimy jednak zrozumieć, z jakiego rodzaju problemem zmagamy się teraz. Od czasu pęknięcia bańki kredytowej w latach 2007 i 2008 w gospodarkach rozwiniętych trwa obniżanie ogólnego poziomu zadłużenia - potężna redukcja zobowiązań łagodzona jest jedynie przez luźną politykę pieniężną realizowaną za pośrednictwem programów skupu aktywów.

Świat jest podzielony na dwie części - kraje rozwinięte są dłużnikami, zaś gospodarki wschodzące są wierzycielami.

Pomimo teorii dotyczących możliwej separacji te dwa światy nie mogą żyć bez siebie nawzajem, a zatem wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Właśnie dlatego bynajmniej niewykluczone jest zaangażowanie się rynków wschodzących w rozwiązanie problemów krajów rozwiniętych z nadmiernym zadłużeniem.

W świecie, w którym obowiązującym trendem jest obniżanie ogólnego poziomu zadłużenia, decydenci mają do wyboru zróżnicowane opcje, takie jak transfer bogactwa (np. z Niemiec do reszty Europy za pośrednictwem EFSF), drukowanie pieniędzy lub spisywanie długów na straty - wszystkie z nich mają określone konsekwencje. Niezależnie jednak od tego, jakie rozwiązanie wybiorą decydenci, najważniejszym celem każdego z planów będzie utrzymanie ładu - w środę zaś dostaniemy kilka wskazówek dotyczących tego, jakie są na to szanse w przypadku europejskiego kryzysu zadłużeniowego.

Zespół Strategii Saxo Bank pod kierownictwem Steena Jakobsena

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | prezydencja Polski w UE | rada | rady | brzoza | ECOFIN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »