MF wyjaśnia: KE akceptuje dodatkowe wydatki wynikające z rosyjskiej agresji

"Komisja Europejska zgodziła się, by w obliczu opracowania ustawy budżetowej na rok 2022 z zastosowaniem reguły wydatkowej opartej na celu inflacyjnym NBP (2,5 proc.), a nie na faktycznej inflacji, dodatkowe wydatki wynikające z agresji Rosji na Ukrainę i w efekcie rosnących cen energii i inflacji nie były ograniczone stabilizującą regułą wydatkową (SRW) w 2022 r." - PAP cytuje w sobotę rzeczniczkę prasową ministra finansów Patrycję Dudek.

Komisja Europejska zgodziła się, by dodatkowe wydatki  wynikające z agresji Rosji na Ukrainę nie były ograniczane stabilizującą regułą wydatkową w 2022 r.  - wynika z informacji Ministerstwa Finansów przekazanej PAP.

Resort finansów wyjaśnia, jakie wydatki nie będą ograniczane regułą wydatkową

W stanowisku MF podkreślono, że chodzi o konkretne kategorie wydatków, tj. takie, które poniesione zostały na: wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem inflacji oraz na finansowanie sił zbrojnych.

Reklama

Kwota wydatków objętych tym rozwiązaniem zostanie przedstawiona w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej na rok 2022, co zapewni transparentność tego działania.

Jak zaznacza resort finansów, za zgodą Komisji Europejskiej wydatki te nie będą ograniczane stabilizującą regułą wydatkową w 2022 r. "To szczególnie istotne jeśli weźmie się pod uwagę, że ustawa budżetowa na 2022 r. opracowana została na bazie SRW opartej jeszcze na celu inflacyjnym NBP (2,5 proc.), a nie na faktycznej inflacji. Zmiana polegająca na przejściu w regule na inflację obowiązuje dopiero od ustawy budżetowej na rok 2023" - podkreśliła Patrycja Dudek.

Zmiany w regule wydatkowej

Zgodnie z komunikatem, "rozwiązanie to już w przyszłym tygodniu stanie się przedmiotem prac rządu". "Mowa o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska, której autorem jest Ministerstwo Finansów" - czytamy.

"Modyfikacja w zakresie Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) ma na celu zapewnienie możliwości reagowania na dynamiczną sytuację na światowych rynkach i ochronę przed skutkami zewnętrznego kryzysu. To odpowiedź na wyzwania wynikające z agresji Rosji na Ukrainę, rosnące ceny energii, wysoką inflację" - zaznaczyła rzecznik prasowa MF.

Zgodnie z komunikatem "wejście w życie projektowanej zmiany pozwoli na prowadzenie w 2022 roku polityki gospodarczej zgodnej z zaleceniami Rady Unii Europejskiej w sprawie krajowego programu reform Polski na 2022 r., zawierającymi opinię Rady na temat przedstawionego przez Polskę programu konwergencji na 2022 r.".

Elastyczna polityka fiskalna?


"Rada zaleca zachowanie elastyczności pozwalającej na dostosowanie polityki fiskalnej do szybko zmieniających się okoliczności, w szczególności w celu wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw narażonych na podwyżki cen energii oraz zmniejszania wpływu wojny w Ukrainie" - podkreślono. Rozwiązanie to jest jednocześnie zgodnie z kamieniem milowym KPO dotyczącym stabilizującej reguły wydatkowej (A3G) - czytamy.

Jak zaznaczono, proponowane wyłączenie - dotyczące wyłącznie trzech kategorii dodatkowych wydatków za 2022 r. - zastąpi rozwiązanie przyjęte w ustawie z 7 października 2022 r. ograniczającej wzrost cen energii. Zgodnie z nim z nieprzekraczalnego limitu wydatków ustalonego w ustawie budżetowej wyłączone zostać miały na 2022 i 2023 r. poniesione ponad limit wydatki: państwowych funduszy celowych, funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego na podstawie odrębnych ustaw, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »