MFW: Francja może wyjść z recesji wcześniej niż przewidywano
Francja może wyjść z recesji wcześniej, niż przewidywano, czyli tego lata "dzięki sukcesywnej poprawie zewnętrznego otoczenia" - głosi wtorkowy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który chwali też Paryż za wdrożone reformy gospodarcze.
Choć opinie na temat francuskiej gospodarki zawarte w raporcie MFW są bardziej optymistyczne niż ocena, jaką wystawiła jej niedawno Komisja Europejska, Fundusz również zwraca uwagę na bolączki Francji. Wśród nich wymienia przede wszystkim spadek konkurencyjności, utratę rynków eksportowych oraz zbyt duże ciężary podatkowe nałożone na przedsiębiorstwa i obywateli - relacjonuje dziennik "Le Figaro".
MFW chwali Paryż za postępy w uzdrawianiu finansów państwa oraz wdrażane od kilku miesięcy reformy, a wśród nich ulgi podatkowe dla firm, które stanowią element tzw. paktu dla konkurencyjności.
Jest to program mający pomóc firmom i zwiększyć konkurencyjność francuskiej gospodarki. Najbardziej znaczącą decyzją tego paktu jest tzw. kredyt podatkowy, czyli obniżenie o 20 mld euro obciążeń fiskalnych dla przedsiębiorstw na kolejne trzy lata.
MFW chwali też uelastycznienie rynku i zapowiedzianą reformę systemu emerytalnego oraz zasiłków rodzinnych i dla osób bezrobotnych. Dodaje, że rząd zrobił znaczące postępy, jeśli chodzi o reformy strukturalne.
Raport MFW przewiduje jednak, że francuska gospodarka skurczy się w tym roku nieco bardziej niż przewidywano - o 0,2 proc. wobec zakładanych 0,1 proc. Prognozuje też, że w roku 2014 wzrost wyniesie 0,8 proc., podczas gdy wcześniej zakładano, że będzie to 0,9 proc.
Według autorów raportu poprawiła się kondycja francuskich banków.
Szef misji MFW we Francji Edward Gardner powiedział po przedstawieniu raportu, że rząd nie może sobie pozwolić na dalsze podwyżki podatków, które już są bardzo wysokie. Dodał jednak, że - zważywszy na recesję - Paryż może zwolnić tempo, w jakim dokonywał cięć budżetowych.
Jak przypomina "Le Figaro", ocena, którą Francji wystawiła niedawno KE, była znacznie bardziej negatywna. W minioną środę KE zaleciła Paryżowi bardziej gruntowną reformy rynku pracy, jednak bez tworzenia dodatkowych obciążeń dla pracodawców, uwolnienie niektórych zawodów (np. prawników i taksówkarzy) i zmiany w systemie podatkowym oraz zredukowanie deficytu budżetowego.
KE skrytykowała też słabe wyniki francuskiego eksportu i wskazała na pilną potrzebę reformy systemu zasiłków dla bezrobotnych, aby zachęcać ludzi do powrotu na rynek pracy.