Reklama

MFW: Polska gospodarka będzie rosła wolniej, dług do PKB spadnie

Po 5,2-proc. wzroście PKB w 2021 roku w 2022 r. tempo wzrostu polkiej gospodarki zwolni do 4,5 proc., w 2023 r. do 3,9 proc., a w latach 2024-2026 do 3 proc. - wynika z najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. - Polska powinna unikać ekspansywnej polityki fiskalnej po pandemii wobec ryzyka przegrzania gospodarki - podkreśla MFW.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Wraz z przechodzeniem polityki fiskalnej w okres po pandemii, w 2022 r. władze powinny unikać ekspansywnej polityki fiskalnej w kontekście ryzyka przegrzania gospodarki. Szacuje się, że "Polski Ład" kosztować będzie ok. 1 proc. PKB, a jego wpływ na deficyt tylko częściowo skompensowany będzie innymi czynnikami. Reforma PIT zwiększa progresywność systemu podatkowego i może wpłynąć na zwiększenie podaży pracy w populacji w wieku produkcyjnym, przy czym nie wiadomo, jaki wpływ reforma może mieć na osoby bliskie wieku emerytalnego - napisano w raporcie MFW.

Reklama

- Dalsza niewielka redukcja deficytu w średnim terminie pomogłaby przygotować się Polsce do przyszłych wyzwań fiskalnych. Bazując na obecnych i ogłoszonych już planach prognozuje się w średnim terminie ustabilizowanie deficytu sektora general government w okolicy 2,5 proc. PKB. Dodatkowe obniżenie deficytu w kierunku średnioterminowego celu 1 proc. PKB, czyli do poziomu sprzed pandemii, dałoby więcej przestrzeni do radzenia sobie z przyszłymi szokami i pomogłoby przygotować się na długoterminową presję wynikającą ze starzenia się populacji i reformy energetyki - dodano.

Wysoka inflacja, potrzebne podwyżki stóp

Zdaniem MFW, inflacja w Polsce średniorocznie wyniesie w 2021 r. 5,0 proc. (7,7 proc. w grudniu 2021 r.), ale w 2022 r. przyspieszy do 5,6 proc. (3,7 proc. w grudniu 2022 r.). W kolejnych latach będzie to już odpowiednio: 3,4 proc. w 2023 r.; 2,7 proc. w 2024 r.; 2,6 proc. w 2025 r. oraz 2,5 proc. w 2026 r.

- Mamy bardzo pozytywną ocenę Polski, jeśli chodzi o aktywność gospodarczą. (...) W 2023 roku, w grudniu (w ujęciu rocznym - red.) widzimy powrót inflacji w zakres celu, do 2,7 proc. - powiedział podczas konferencji prasowej Alfredo Cuevas, szef misji MFW na Polskę. - Uważamy, że decyzja o zacieśnianiu polityki pieniężnej jest odpowiednia. Decyzja o podwyżce stóp procentowych pozwoli uniknąć efektów drugiej rundy - zauważył Cueves.

Z raportu MFW wynika, że inflacja średniorocznie w 2022 r. wyniesie 5,6 proc. Cueves pytany o docelowy poziom stóp proc. w Polsce, stwierdził, że: - Uważamy, że stopy procentowe powinny rosnąć. Przyznał też, że ekonomiści MFW starają się określić neutralny poziom stóp proc. dla każdej analizowanej przez fundusz gospodarki, ale w warunkach pandemii jest to niezwykle trudne do oceny. - To, co widzimy, to potrzeba kontynuacji zacieśnienia polityki pieniężnej, ale niezwykle trudno nam określić docelowy poziom - powiedział szef misji na Polskę.

- Choć ostatnio obserwowane wzrosty inflacji były napędzane głównie przez czynniki poza kontrolą polityki pieniężnej, to ich uporczywość oraz relatywnie podwyższony obecnie poziom inflacji bazowej sugerują, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne, by zminimalizować efekty drugiej rundy i przeciwdziałać ryzyku przegrzania gospodarki, gdy PKB zaczyna przekraczać potencjał - napisano w raporcie MFW.
- Decyzje w zakresie polityki pieniężnej w 2022 r. muszą także brać pod uwagę rozwój sytuacji gospodarczej i pandemicznej, które niosą ryzyka zarówno w górę jak i w dół dla perspektyw inflacji, żeby zapewnić konsekwentny powrót inflacji do celu. Zakończenie w ostatnim czasie regularnego skupu aktywów jest dobrze widziane i spójne z zacieśnieniem polityki monetarnej. NBP powinien w porę przedstawić swoje intencje w odniesieniu do portfela obligacji, wobec zbliżających się pierwszych dat wykupu papierów. Możliwość interwencji FX powinna być zachowana dla okresów zaburzeń rynkowych - dodano.

Cuevas wskazał ponadto, że biorąc pod uwagę mieszane sygnały inflacyjne, związane z wychodzeniem gospodarki z kryzysu pandemicznego, trudno było przewidzieć, nie tylko w odniesieniu do Polski, kiedy należy rozpocząć podwyżki stóp procentowych. - Patrzyliśmy na wiele wskaźników inflacji bazowej. Przez wiele miesięcy dawały one mieszane sygnały, (...) jednak wraz z upływem czasu, w ostatnich miesiącach, widzieliśmy, że różne wskaźniki zaczynają przyjmować jednoznaczną rosnącą tendencję. (...) Nie sądzę, że można byłoby powiedzieć, że oni (NBP - PAP) byli spóźnieni, ponieważ zmieniały się dane - powiedział Cuevas.


Niskie bezrobocie, dług do PKB spadnie


Stopa bezrobocia, zdaniem MFW, będzie niska i wyniesie tylko niewiele ponad 3 proc. (3,5 proc. w 2021 r., 3,3 proc. w 2022 r., a w kolejnych latach 3,0 proc.).

Dług publiczny (GG, wg ESA2010) ma spaść z 55,9 proc. PKB w 2021 r. do 52,4 proc. PKB w 2022 r., aby w kolejnych latach tylko nieznacznie przekraczać 50 proc. PKB.

Fundusz spodziewa się także spadku deficytu finansów publicznych:  z 7,1 proc. PKB w 2020 r. do 2,9 proc. PKB w 2021 r. W kolejnych latach deficyt także nie będzie problemem, ma wynieść 2,6 proc. PKB w latach 2022-2026.

Warto podwyższyć wiek emerytalny, tarcza antyinflacyjna nieefektywna

Fundusz ocenia, że w razie potrzeby Polska nadal posiada znaczącą przestrzeń fiskalną do walki z pandemią.

Jednocześnie MFW rekomenduje przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego w Polsce (w 2017 r. obniżono go do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, z 67 lat wprowadzonych w 2013 r.) oraz prowadzenie bardziej "celowanej" polityki socjalnej dla dalszej redukcji deficytu fiskalnego w średnim terminie.

- Duża przestrzeń fiskalna do radzenia sobie z nieoczekiwanymi okolicznościami dobrze służyła Polsce w trakcie tej pandemii - dodaje MFW.

W odniesieniu do rządowej "tarczy antyinflacyjnej" Fundusz wskazał, że obniżki podatków na paliwa i prąd mogą przynieść pewną "ulgę", ale takie rozwiązanie jest nieefektywne, powinno być stosowane jedynie przejściowo, gdyż jest to kosztowny substytut działań na rzecz faktycznego ograniczenia inflacji. Ryzyko ubóstwa energetycznego, zdaniem MFW, lepiej rozwiązuje stosowanie "celowanych" instrumentów np. bonów.

- Polityka fiskalna podtrzymała zatrudnienie w trakcie pandemii i wzmocniła bilanse firm, co stworzyło mocne fundamenty dla inwestycji prywatnych. Granty z Funduszu Odbudowy UE powinny znacząco wesprzeć inwestycje publiczne, co wskazuje na znaczenie rozwiązania sporów z UE oraz na poprawę efektywności inwestycji publicznych - pisze MFW.
- Władze powinny mimo wszystko rozważyć wprowadzenie strategii zwiększającej wyszczepienie populacji w Polsce, by obniżyć ryzyka zdrowotne oraz ograniczyć kolejne potencjalne zaburzenia gospodarcze związane z pandemią - dodano.

Uwaga na kredyty mieszkaniowe

Fundusz zauważa, że aktywność na rynku mieszkaniowym w Polsce powróciła do solidnych poziomów sprzed pandemii.
- Oczekuje się, że odejście od stymulacji monetarnej będzie zniechęcać do nadmiernej nowej akcji kredytowej, przy czym niektóre gospodarstwa domowe mogą być nadmiernie obciążone wraz ze wzrostem stóp procentowych. Istotne jest więc, by banki, zgodnie z zaleceniami regulatora, bardzo dokładnie sprawdzały możliwości obsługi zadłużenia u ewentualnych kredytobiorców w scenariuszu znaczącego wzrostu stóp - ocenia MFW.

Fundusz popiera rekomendację KNF dot. zawierania przez klientów dobrowolnych ugód z bankami ws. walutowych kredytów hipotecznych, wskazując jednocześnie, że w ostatnich miesiącach obniżyło się ryzyko z tego tytułu dla sektora bankowego.

bed

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »