Reklama

MFW przeciwny podniesieniu płac i emerytur

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zalecił Bułgarii, aby w 2010 roku nie podnosiła emerytur i płac w sektorze budżetowym. O stanowisku misji MFW poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek w Sofii szef misji w Bułgarii, Bas Bakker.

Według szefa misji nie należy również obniżać podatku VAT, wynoszącego obecnie 20 procent.

Zalecenia MFW są sprzeczne z planami rządu w Sofii, który podczas głosowania nad ustawą budżetową na 2010 rok obiecywał wzrost płac i emerytur, co prawda zastrzegając, że do tego dojdzie, jeżeli "warunki pozwolą".

W poniedziałek wicepremier i minister finansów Symeon Diankow powiedział, że "będzie bardzo trudno, by w tym roku doszło do jakichkolwiek podwyżek".

MFW skrytykował politykę poprzedniego gabinetu za zbyt szybki wzrost emerytur. Powstrzymanie wzrostu płac w sektorze budżetowym i emerytur doprowadzi nie tylko do oszczędności, lecz i do wstrzymania wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności gospodarki - powiedział Bakker.

Reklama

Przedstawiciel MFW podkreślił, że polityka poprzedniego rządu, za którego kadencji emerytury rosły zbyt szybko i obniżone zostały składki ubezpieczeniowe, zachwiała systemem emerytalnym i obecnie są potrzebne drastyczne reformy. Od planów takich reform i konkretnie podniesienia wieku emerytalnego, rząd odstąpił w ubiegłym miesiącu w związku z bardzo negatywną reakcją społeczeństwa.

Reakcja związków zawodowych na zalecenia MFW była natychmiastowa. "Niskie płace nie przyczynią się do umocnienia gospodarki i wzrostu konkurencyjności. Jaka konkurencja może być przy niskich płacach, poza tym zamrożenie wzrostu dochodów doprowadzi jedynie do zmniejszenia wpływów do budżetu z tytułu podatku VAT" - stwierdził Dymitar Manołow, wiceprzewodniczący jednego z dwóch największych związków zawodowych "Podkrepa". Według niego w warunkach kryzysu ważniejszy jest wzrost spadającego popytu.

MFW skorygował swoją prognozę gospodarczą dla Bułgarii. Fundusz uważa, że zamiast planowanego spadku gospodarczego kraj ten może osiągnąć 0,2-procentowy wzrost PKB. W 2009 roku gospodarka bułgarska skurczyła się o 5,1 proc. Ustawa budżetowa na 2010 rok zakłada 2-procentowy spadek PKB.

Bułgaria nie zaciągała w ostatnich latach kredytów w MFW, lecz ma z nim porozumienie i misje funduszu dokonują co pół roku przeglądu stanu jej gospodarki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »