Reklama

MFW wydzieli Ukrainie 17,5 mld dolarów pomocy

Ukraina i misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z sukcesem zakończyły negocjacje o przekazaniu władzom w Kijowie 17,5 mld dolarów w ramach nowego, czteroletniego programu tzw. rozszerzonego finansowania - oświadczył w czwartek ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Informację tę potwierdziła na konferencji prasowej w Brukseli szefowa MFW Christine Lagarde, która poinformowała, że w ciągu czterech lat Ukraina może otrzymać nawet 40 mld dolarów wsparcia.

Reklama

- Rozmowy zakończono, czekamy teraz na formalną decyzję Rady Dyrektorów MFW - powiedział Jaceniuk.

Ocenił, że nowy program da jego krajowi możliwość uzyskania od innych partnerów międzynarodowych dodatkowych środków o ogólnej wysokości 25 mld dolarów. Premier wyjaśnił, że pozwoli to Ukrainie na ustabilizowanie jej sytuacji finansowej.

Jaceniuk prognozuje, że realizacja nowego programu współpracy z MFW doprowadzi do odnowienia wzrostu gospodarczego Ukrainy już w przyszłym roku. - Oczekujemy, że jeśli program będzie realizowany z sukcesem i jeśli dojdzie do wstrzymania rosyjskiej agresji, w 2016 r. ukraińska gospodarka odnotuje wzrost - podkreślił.

Misja MFW prowadziła w Kijowie negocjacje na temat kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy od 9 stycznia.

W kwietniu ub.r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wys. 17 mld USD na okres do 2016 roku. Warunkiem realizacji tego programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych.

Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld USD od MFW i innych międzynarodowych pożyczkodawców.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | kryzys na Ukrainie | MFW

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »