Microsoft wygrał w sądzie. Transakcja za 70 mld dol. idzie do przodu

Sąd w San Francisco uchylił zakaz przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft, który nałożyła Federalna Komisja Handlu (FTC, ang. Federal Trade Commission). Ta decyzja może utorować drogę do realizacji przeciągającej się w czasie transakcji. Jej wartość to około 70 mld dol.

Jak podaje "Financial Times" blokada przejęcia przez amerykańską Federalną Komisję Handlu została wycofana przez sąd federalny w San Francisco. Jedna z największych transakcji ostatnich czasów w branży technologicznej, która jeszcze parę tygodni temu była postrzegana jako niemożliwe, teraz ma nie tylko szansę na powodzenie, ale wydaje się praktycznie pewna.

W grudniu, wskazując na negatywne skutki dla uczciwej konkurencji, FTC złożyła wniosek do sądu o zablokowanie transakcji. W ubiegłym miesiącu sąd ogłosił tymczasowy zakaz, który teraz wycofał. Jeśli transakcja zakończy się powodzeniem, wyznaczy ona precedens w technologicznych fuzjach i przejęciach, zmieniając tym samym dotychczasową perspektywę na przyszłe transakcje.

Reklama

Microsoft robi kolejny krok w stronę rynku gier wideo

Zakup Activision Blizzard będzie też pierwszym dużym krokiem Microsoftu w kierunku stworzenia nowej formy konsumowania gier komputerowych. Jak ogłosił dyrektor generalny Satya Nadella, gigant technologiczny nie ma planu zwiększać swojej ekspozycji na rynek konsoli, zdominowany przez Sony i Nintendo. Firma zamierza wejść w jeszcze nierozpowszechnioną formę oferowania gier komputerowych - granie w chmurze.

Podobnie jak serwisy streamingowe zmieniły sposób, w jaki oglądamy filmy i seriale, granie w chmurze ma zmienić to, jak będziemy w przyszłości korzystać z gier wideo. Koncept grania w chmurze jest podobny do platform VOD, różnicą jest jednak to, że, zamiast filmów i seriali, na serwerach będą dostępne gry, które dotychczas trzeba było ściągać na swoje urządzenie i tam je instalować. Technologia, która miałaby na to pozwolić, jeszcze nie jest wystarczająco rozwinięta, czego dowodem było zamknięcie stworzonej przez Google’a platformy Stadia.

Decyzję sądu można odczytywać jako jednoznacznie dobrą dla Microsoftu, ale finalizacja przejęcia niekoniecznie będzie gładka w kolejnych etapach. Choć FTC po podobnych przegranych zazwyczaj wycofywała się z działań antymonopolowych, proces w wewnętrznym sądzie tej instytucji planowo ma się rozpocząć 2 sierpnia. O ile kolejna próba zablokowania transakcji jest wątpliwa, nie można jej w pełni wykluczyć.

Oprac. TM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | Activision Blizzard
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »