Mieszkanie bez wkładu własnego. Nadchodzą nowe zasady programu

1 marca 2023 roku wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić realizację inwestycji mieszkaniowych w formule kooperatywy. Zmienią się też zasady korzystania z gwarancji BGK i spłat rodzinnych w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych zakłada, że grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej, będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową.

Działanie w formule kooperatywy mieszkaniowej nie będzie mogło być przedsięwzięciem inwestycyjnym nastawionym na sprzedaż nieruchomości i zysk. Członkowie kooperatywy mieszkaniowej albo spółdzielnia mieszkaniowa będą mogli ubiegać się o nabycie nieruchomości od gminy. Gmina będzie mogła rozkładać należności za nabycie nieruchomości na raty oraz stosować bonifikaty od ceny nieruchomości. Będzie też mogła ubiegać się o grant na infrastrukturę, jeśli udzieli kooperatywie lub spółdzielni bonifikaty.

Reklama

Zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

Ustawa zmienia też zasady programu Mieszkanie bez wkładu własnego, co ma poszerzyć grono osób uprawnionych do gwarancji BGK wkładu własnego i tzw. spłaty rodzinnej. Po zmianie przepisów z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy bez wkładu własnego albo z wkładem własnym nie wyższym niż 200 tys. zł i nieprzekraczającym 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany, a w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej - nieprzekraczającym 30 proc.

Jeśli kredytobiorca ma wkład własny niższy niż 20 proc., gwarancją BGK będzie mogła być objęta także brakująca część wkładu. Podniesiono też współczynnik, który służy do wyliczania maksymalnej ceny metra kwadratowego kwalifikującej się do skorzystania z programu.

Rządowy program Pierwsze Mieszkanie

16 grudnia ub.r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedstawił założenia nowego programu Pierwsze Mieszkanie, który ma za zadanie wspomóc Polaków w zakupie nieruchomości. 

- Mówimy tu o dwóch rozwiązaniach: pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to konto mieszkaniowe - stwierdził wówczas polityk. 

Minister wyjaśnił, że kredyt będą mogły uzyskać osoby do 45 lat. - Musi to być pierwsze mieszkanie. Jeśli ktoś posiada lub posiadał mieszkanie, to z tego programu nie będzie mógł skorzystać - zaznaczył.

Dopłata do kredytu ma trwać 10 lat. Według informacji MRiT budżet państwa "będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc."

Buda powiedział, że wielkość kredytu, która będzie mogła być w ramach tego programu wykorzystana to maksymalnie 500 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko.

Konto mieszkaniowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania lub w niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci. Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3-10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) mają gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. 

Premia ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego - wybierany ma być wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie bez wkładu własnego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »