Miliardowe transfery do Polski od emigrantów. NBP opublikował nowe dane

Narodowy Bank Polski poinformował, iż w IV kwartale 2022 roku transfery do Polski od emigrantów wyniosły 4,6 mld zł wobec 4,5 mld zł w analogicznym kwartale 2021 roku. Krajem z największą wartością przekazów pieniężnych nadal pozostały Niemcy, a na drugim miejscu była Wielka Brytania.

"W IV kwartale 2022 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,6 mld zł. Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1,6 mld zł (tj. 33,6 proc. ogółu transferów) i od migrantów długookresowych w wysokości 3,1 mld zł (tj. 66,4 proc. całej kwoty)" - napisał NBP.

W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku łączna wielkość przekazanych środków była wyższa o ok. 0,1 mld zł.

NBP podaje, że na zanotowany wzrost wpłynął głównie niższy kurs walutowy złotego oraz wyższy niż przed rokiem napływ środków z Niemiec, Holandii, Norwegii i Irlandii. Z drugiej strony, zarejestrowano spadek środków przekazywanych do Polski z Wielkiej Brytanii.

Reklama

Krajem z największą wartością przekazów pieniężnych nadal pozostały Niemcy. W IV kwartale 2022 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 1,4 mld zł. Na drugim miejscu, znalazła się Wielka Brytania, z której napłynęło do Polski 0,7 mld zł. 

Transfery z Polski od imigrantów. Na Ukrainę trafiło 63 proc. całości środków

NBP poinformował również, iż transfery z Polski od pracujących imigrantów w IV kw. 2022 roku wyniosły 6,9 mld zł, o 1,3 mld zł więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Na Ukrainę trafiło 63 proc. całości transferów.

NBP podaje, że zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w IV kwartale 2022 r. wyniosły 5,5 mld zł wobec 4,6 mld zł w IV kwartale 2021 r.

W strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 4,5 mld zł. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | emigranci | imigracja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »