Miliardy złotych na retencję wody. Powstanie niemal 100 nowych zbiorników

Planowana jest budowa 94 nowych zbiorników retencyjnych oraz 633 obiektów kształtujących retencję wody - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że na program rozwoju retencji zgromadzono blisko 41 mld zł.

W ramach programu rozwoju retencji wody zgromadziliśmy środki o wartości blisko 41 mld złotych - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że planowana jest budowa 94 nowych zbiorników retencyjnych oraz 633 obiektów kształtujących retencję wody.

Najwyższy czas na zwiększenie retencji

Program rozwoju retencji ma za zadanie podniesienie poziomu retencjonowanej wody z obecnych 7 proc. do 15 proc. do 2027 r. - przypomniał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w czwartek na konferencji z prezesem Wód Polskich Krzysztofem Wosiem. Jak podkreślił wiceminister, łączne środki zgromadzone w programie wynoszą blisko 41 mld.

Reklama

- Połączyliśmy wszystkie inwestycje, które są realizowane w jeden program. Wszystkie instytucje zostały skupione i zawarte w tym programie oraz skumulowaliśmy wszystkie środki. Te środki opiewają na kwotę blisko 41 mld zł - powiedział Gróbarczyk. Zaznaczył, że mają one odpowiednie kieszenie finansowania i nie są "alokowane w jednej kopercie, dlatego mają ogromną szansę na realizację, bo łączą środki pożyczkowe, dotacyjne, unijne jak i regionalne".

Zmiany klimatyczne wyzwaniem na najbliższe lata

W opinii wiceministra susze panujące m.in. we Francji, Hiszpanii i Afryce Północnej wskazują bezwzględnie na zmiany klimatyczne, którym należy przeciwdziałać.

- Na tę okoliczność przygotowaliśmy budowę 94 nowych zbiorników retencyjnych oraz (...) 633 obiektów kształtujących retencję wody, a więc przede wszystkim zabudowę retencyjną, ale nie tylko. Remonty, zastawki, zapory wzdłużne (...), wszystko, co jest związane z hydrotechniką, mające na celu podniesienie tego współczynnika retencjonowania wody - zapowiedział. Kluczowe - w jego opinii - będą inwestycje w miejscowościach Wielowieś Klasztorna i Kąty-Myscowa, gdzie planowane jest zbudowanie dwóch zbiorników wodnych, które podniosą retencyjność wody w Polsce.

Gróbarczyk przekazał, iż część prac w ramach programu już się rozpoczęła. - Jesteśmy na ostatnim etapie uzyskania strategicznej oceny na środowisko. Jesteśmy na ostatnim etapie składania finansowania dla tych programów - doprecyzował. Jak zaznaczył, dla całego programu bardzo ważny jest "proces renaturalizacji rzek, związany przede wszystkim z odbudową bagrowisk, torfowisk i przywracaniem rzek do stanu naturalnego".

Jak stwierdził Krzysztof Woś, Polska jest krajem ubogim w wodę. Zaznaczył, obecne 7 proc. retencji oznacza poziom niespełna 4 mld sześc. wody w zbiornikach.

Potrzeba więcej zmagazynowanej wody

- Potrzebne jest zwiększenie zasobów dyspozycyjnych - podkreślił. Przekazał, że w ramach programu retencji korytowej, zainicjowanego w 2020 r., udało się zrealizować ok. 60 inwestycji, a docelowo planowana jest realizacja co najmniej 100.

"Wody Polskie realizują także te działania mające na celu retencję zbiornikową (...) Takim przykładem jest wschodnia Wielkopolska, gdzie wykorzystujemy te pokopalniane wyrobiska do tego, aby pozyskać możliwości zasobów dyspozycyjnych (...) Tam, dzięki zalaniu analitycznemu, przemyślanemu, żeby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego, jesteśmy w stanie uzyskać prawie miliard metrów sześciennych wody" - powiedział Woś.

Retencja wody. Konieczny wzrost świadomości społecznej

Poinformował, że podpisane zostało porozumienie w Kuźni Raciborskiej, gdzie zalane zostanie wyrobisko po kopalni piasku. Z punktu widzenia uwarunkowań środowiskowych, jest to jak najlepsza rekultywacja wodna, jak i również środowiskowa - ocenił.

Rządowy program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2030 zakłada zwiększenie retencji wody w Polsce celem wzmocnienia i utrzymania zasobów wodnych kraju w wielkości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb społeczeństwa i gospodarki, mając na uwadze stan środowiska naturalnego. W efekcie realizacji programu nastąpić ma wzrost wielkości retencjonowanej wody, zwiększenie powierzchni i poprawa warunków dla ekosystemów wodnych, poprawa dostępności zasobów wodnych dla rolnictwa, a także wzrost świadomości społecznej dotyczącej znaczenia retencjonowania i oszczędzania wody.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: retencja wody | zbiorniki retencyjne | Elektrownie wodne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »