Miliony Polaków wolontariuszami. Kluczowa pomoc dla wykluczonych energetycznie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny aż 8,5 mln osób w Polsce zaangażowało się w wolontariat w I kwartale tego roku. Najbardziej chcieliśmy pomagać uchodźcom uciekających przed wojną w Ukrainie. Przeciętnie jedna osoba poświeciła na pracę w ramach wolontariatu 10 godzin. Obecnie w Polsce rośnie problem osób dotkniętych ubóstwem energetycznym i brakiem środków na prąd czy ogrzewanie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniam

8.5 mln Polaków pomaga potrzebującym

W I kwartale 2022 r. ponad jedna czwarta osób w wieku 15-89 lat (28,4 proc. badanych) angażowała się w wolontariat; przeciętnie jedna osoba poświęciła na niezarobkową pracę dla innych 10 godzin - wynika z badania przeprowadzonego na grupie 21,9 tys. osób w wieku od 15 do 89 lat.

Zdecydowanie częściej udzielaliśmy bezpośredniej pomocy swoim znajomym, przyjaciołom i sąsiadom (22 proc. badanych) niż nieznajomym (blisko 6 proc.). Natomiast w wolontariacie zorganizowanym wyróżniało się zaangażowanie w bezpłatną pracę w ramach sektora non-profit (3,4 proc.), przed sektorem publicznym (1,9 proc).

Reklama


Zaangażowanie w wolontariat było trochę wyższe wśród kobiet (29,9 proc.) niż wśród mężczyzn (26,8 proc.). Najwyższy odsetek wolontariuszy był wśród mieszkańców miast powyżej 100 tys. (29,5 proc.), nieco niższy w miastach do 20 tys. mieszkańców (28,8 proc.) i na wsiach (28,4 proc.), a najniższy w miastach od 20 do 100 tys. mieszkańców (26,6 proc.).

Najczęściej wolontariat świadczyły osoby w wieku 45-54 lat (33,6 proc.), a najrzadziej osoby najstarsze (65-89 lat - 20,3 proc.) oraz kolejno - najmłodsze (15-24 lat - 26,7 proc.). Zaangażowanie było trochę wyższe wśród kobiet (29,9 proc.) niż wśród mężczyzn (26,8 proc.).  

Z punktu widzenia aktywności na rynku pracy najczęściej wolontariuszami były osoby pracujące zarobkowo (32,2 proc.), a następnie bezrobotne (29,6 proc.).

Najwyższy udział wolontariuszy był wśród mieszkańców podkarpackiego (35,9 proc.), podlaskiego (35,0 proc.), mazowieckiego (32,8 proc.), a następnie lubelskiego - 31,7 proc..  Najniższym odsetkiem pracujących społecznie charakteryzowały się województwa kujawsko-pomorskie i opolskie (odpowiednio 21,4 proc. i 21,1 proc.).

Poryw serca po wybuchu wojny w Ukrainie

W okresie objętym badaniem (od 13 grudnia 2021 r. do 3 kwietnia 2022 r.) w zależności od tygodnia gromadzenia danych, poziom zaangażowania w wolontariat osób w wieku 15-89 lat na przestrzeni 4 tygodni poprzedzających wywiad wahał się w przedziale od 23,7 proc. do 37,1 proc. Najwyższy był od 21 lutego br. do 20 marca br. (37,1 proc.), co wiązało się z potrzebą pomocy w związku z sytuacją obywateli zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

W tym okresie wolontariusze najczęściej wykonywały prace specjalistyczne z dziedziny prawa, dziedzin społecznych i kultury, związane między innymi z udzielaniem porad prawnych, udzielaniem informacji, rozmowami terapeutycznymi, wsparciem psychicznym, a także zbiórkami ubrań i żywności - 59 proc.

Generalnie w badanym okresie wolontariusze najczęściej wykonywali prace proste (np. odśnieżanie, zamiatanie, wyrzucanie śmieci lub jako goniec) - 30,3 proc., następnie odpowiadające kwalifikacjom personelu z dziedzin społecznych i prawa (np. udzielanie informacji, propagowanie wiedzy, porady prawne, organizowanie i prowadzenie imprez sportowych, kulturalnych, udzielanie wsparcia osobom nieradzącym sobie z problemami życiowymi) - 23,3 proc. oraz zajmowali się opieką (nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi) - 23,2 proc.  

Ze wsparcia wolontariuszy chętnie korzystają instytucje związane z ochroną zdrowia, jak Rzecznik Praw Pacjenta, który uruchomił program e-wolontariatu, świadczonego za pośrednictwem internetu, Podobnie jak w przypadku tradycyjnej formy pomagania zastosowanie mają tu przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

14 listopada obchodzony będzie 6. Światowy Dzień Ubogich

14 listopada obchodzony będzie 6. Światowy Dzień Ubogich. Jak wynika z analizy Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska), pandemia znacznie uderzyła w polskie rodziny.

W 2020 r. ubóstwo skrajne w Polsce dotknęło 2 mln osób. Zdaniem autorów raportu, wzrost skrajnego ubóstwa zaobserwowano wśród wszystkich typów rodzin z dziećmi oraz seniorów. Zdaniem ekspertów nadchodzący 2022 rok i planowane podwyżki wysoka inflacja mogą przynieść pogłębienie problemu.

Światowy Dzień Ubogich również w tym roku staje się na nowo swego rodzaju pozytywną prowokacją, która ma nam pomóc w refleksji nad naszym stylem życia oraz nad wieloma wymiarami ubóstwa, które pojawiają się w tym obecnym momencie dziejowym napisał papież Franciszek.

Kilka miesięcy temu świat wychodził z burzy pandemii, ukazując znaki ożywienia ekonomicznego, które mogłoby przynieść ulgę milionom osób wpędzonych w biedę z powodu utraty pracy. Otwierał się pogodny scenariusz, który nie zapominając o cierpieniu z powodu utraty osób bliskich, przedstawiał wreszcie perspektywy powrotu do bezpośrednich relacji międzyosobowych, do spotkań bez ograniczeń i restrykcji. Oto jednak nowe nieszczęście pojawiło się na horyzoncie nakładając na świat inny scenariusz wydarzeń.

Wojna na Ukrainie dołączyła do wojen regionalnych, które w ostatnich latach sieją śmierć i zniszczenie. W tym wypadku jednak obraz jawi się bardziej złożony ze względu na bezpośrednią interwencję jednego z mocarstw, które chce narzucić swoją wolę wbrew zasadzie samostanowienia narodów. Powtarzają się sceny znane nam z tragicznej pamięci, gdzie raz jeszcze wzajemny szantaż niektórych możnych tego świata zagłusza głos ludzkości domagającej się pokoju.

13 listopada zbiórka dla dotkniętych ubóstwem energetycznym

W Światowy Dzień Ubogich chcemy okazać solidarność i przeciwdziałać wykluczeniu energetycznemu, przeprowadzając zbiórkę finansową przed naszymi kościołami. Po niedzielnych mszach św. 13-tego listopada członkowie parafialnych zespołów Caritas zbiorą ofiary na ubogich dotkniętych ubóstwem energetycznym, brakiem prądu czy ogrzewania.

Zebrane środki, przekazane do naszej diecezjalnej Caritas, posłużą wsparciu osób i placówek najbardziej dotkniętych kryzysem energetycznym i ekonomicznym. Ofiary można składać również poprzez nasz portal zbiórkowy o nazwie "Dobrodaj" lub bezpośrednio, wpłacając je na konto danej Caritas.












INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »