Minister finansów: Mamy szansę na nadwyżkę w budżecie
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z PAP stwierdziła, że istnieje szansa na wypracowanie nadwyżki w tegorocznym budżecie. Podkreśliła, że był to trudny rok, jednak "bardzo oszczędne podchodzenie do wydatków" prawdopodobnie pozwoli na osiągnięcie dodatniego wyniku bilansu.
- Jest szansa na nadwyżkę w tegorocznym budżecie, choć z ostateczną oceną wstrzymajmy się jeszcze trochę, aż będziemy wiedzieć, jak wygląda wykonanie budżetu za 2022 r. - powiedziała w poniedziałek w Studiu PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
- Wykonanie budżetu w 2022 r. w całości będziemy mogli podsumować dopiero w roku 2023, a więc już po upływie grudnia. Końcówka roku to okres trudny dla budżetowców i dla Ministerstwa Finansów, bo to jest czas zamykania wydatków budżetowych, ale też jest to okres podsumowywania i liczenia, gdzie mamy oszczędności w budżecie i jak te oszczędności możemy wykorzystać - powiedziała minister finansów.
Dodała, że w tym roku zdecydowano się na rozwiązanie, w ramach którego nie będzie tzw. środków niewygasających, a więc przechodzących na kolejny rok.
- Ze względu na bardzo oszczędne podchodzenie do wydatków zdecydowaliśmy, że nie ma wydatków niewygasających. Wszystkie plany wydatkowe powinny zostać zamknięte, a oszczędności jakie powstaną w budżecie, będziemy starali się przeznaczyć na najbardziej pilne potrzeby. Przypomnę, ten rok był naprawdę trudny, to rok wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego, więc rząd uruchomił programy wsparcia dla obywateli, w tym programy związane z zamrożeniem cen gazu i energii. Na to wszystko potrzebne są środki. To, co w tym roku uda się wygospodarować, na te potrzeby zostanie przekazane - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.
Po październiku budżet notował nadwyżkę w wysokości 27,2 mld zł.
- Do tego mieliśmy 126 mld zł płynności w budżecie, czyli tych środków, które wskutek zaspokojenia potrzeb pożyczkowych za rok 2022 w budżecie się znajdują. A przypomnę, że potrzeby pożyczkowe za rok 2022 mieliśmy pokryte w całości w sierpniu. Wszystkie emisje, które miały miejsce od sierpnia, w tym emisja dolarowa, którą zrobiliśmy jesienią po kilku latach nieobecności na rynku dolarowym, idą już na konto przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych - powiedziała minister finansów.