Minister finansów o szczycie inflacji. Będzie kolejna tarcza?

Szczyt inflacji nastąpi w styczniu, lutym; potem CPI będzie się powoli obniżać. Jeśli dojdzie jakiś nowy czynnik zwiększający inflację, mamy otwartą drogę, by kontynuować tarczę antyinflacyjną - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

W Programie Trzecim Polskiego Radia szef MF był pytany, czy rozważane jest wydłużenie tzw. tarczy antyinflacyjnej, czyli m.in. obniżki akcyzy na energię elektryczną i paliwa, jeśli inflacja nie spadnie.

- Spodziewamy się, że szczyt inflacji nastąpi w styczniu, lutym, potem będzie powoli schodzić. Jak będzie jakiś inny czynnik, bo nie wiemy, co się stanie na świecie czy w Polsce, jak będzie paliwo do inflacji dolewane, to mamy otwartą możliwość, by kontynuować kolejną tarczę - zapowiedział Kościński.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Przewiduje także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

Reklama

Posłowie uchwalili w czwartek także ustawę o dodatku osłonowym, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Dodatek osłonowy ma przysługiwać osobom, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

"Mam nadzieję, że premier wywalczy w KE tymczasową obniżkę VAT na żywność"

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu premier wywalczy w KE tymczasową obniżkę VAT na żywność, a także uzyska zgodę, by instytucje finansowe nie mogły kupować certyfikatów ETS - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Jak podkreślił szef resortu finansów, premier Mateusz Morawiecki walczy o pozwolenie Komisji Europejskiej, by obniżyć VAT na żywność do zera. Zauważył, że obecnie nie ma podstaw prawnych, by zastosować w Polsce taką obniżkę, mimo że w tym tygodniu unijni ministrowie finansów osiągnęli porozumienie ws. nowelizacji unijnej dyrektywy VAT. "- a dyrektywa dopiero będzie za dwa-trzy lata. Zgoda ministrów finansów jest kierunkowa. Parlament Europejski musi wydać opinię, później Rada Europejska musi dać zgodę - stwierdził Kościński.

Dodał, iż ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu premier wywalczy na Radzie Europejskiej tymczasową obniżkę VAT na żywność.

Minister odniósł się też do proponowanych przez Polskę zmian w unijnym systemie handlu emisjami (ETS). Zaznaczył, że uprawnienia do emisji CO2 kupują obecnie nie tylko przedsiębiorcy emitujący dwutlenek węgla, ale również instytucje finansowe. - Jak one zaczęły kupować, wywindowało to ceny. Trzeba zablokować możliwość kupowania certyfikatów przez instytucje finansowe, wtedy ich cena spadnie i spadnie też cena energii - powiedział szef MF.

Dodał, że jest duża szansa, że premier uzyska taką zgodę.

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia działań na rzecz reformy.

Jak przekazała w czwartek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na przyszłotygodniowym spotkaniu Rady Europejskiej zaproponuje, aby w systemie ETS nie mogły uczestniczyć podmioty spekulujące uprawnieniami do CO2, ponieważ to sprawia, że ceny energii są sztucznie windowane.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tadeusz Kościński | inflacja | tarcza antyinflacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »