Minister Moskwa: Firmy energochłonne mogą składać wnioski o rekompensaty

- Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii - wskazała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że budżet programu to 5 mld zł.

Szefowa resortu klimatu podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej inauguracji programu pomocy dla sektorów energochłonnych zaznaczyła, że "kompleksowy program wsparcia odpowiada nie tylko na bieżące potrzeby branży energochłonnej (...), ale odpowiada też na wyjątkową sytuację, w której się branża w ostatnim roku się znalazła".

5 mld zł wsparcia dla wszystkich sektorów

- Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii - wskazała minister Anna Moskwa

Jak dodała, chodzi o "5 mld zł wsparcia dla wszystkich sektorów, które zgodnie z ramami pomocy europejskiej mogły zostać zakwalifikowane".

Reklama

Minister klimatu podkreśliła, że ten program dołącza do pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw w Polsce. Przypomniała, że w tym roku obowiązuje zamrożona niższa stawka w energii dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - 785 zł za MWh, bez względu na zużycie na cały ten rok.

Pakiet dla przedsiębiorców bez względu na zużycie

Według szacunków resortu rozwoju i technologii grupa przemysłów, która będzie mogła skorzystać z pomocy, zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, czyli ponad jedną trzecią zużycia wszystkich firm przemysłowych. To takie branże jak: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów. 

- Już wiemy, że w systemie ponad 100 podmiotów przygotowuje się do złożenia wniosków, więc zainteresowanie oczywiście jest i ta odpowiedź na ten program będzie oczywiście duża - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 

Dwa tygodnie na złożenie wniosku

Jak poinformował szef MRiT, "program jest tak przygotowany, żeby jak najszybciej te środki przekazać na rzecz przedsiębiorców". 

- 14 dni na złożenie wniosku, do 22-ego lutego. Następnie ocena wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska 14 dni i wypłata środków na rachunki przedsiębiorców - wyjaśnił.

Jak podkreślił, przedsiębiorcy "są przygotowani do tego naboru, oni się konsultowali w trakcie; dyskutowaliśmy na temat całej procedury, więc nie ma żadnego zaskoczenia, jak ta procedura ma wyglądać". Ocenił, że program jest elastyczny. Zwrócił uwagę na fakt, że wnioski są składane w formie elektronicznej, a formularz upraszcza "dość skomplikowany wzór, który jest narzucony z ram pomocy publicznej Komisji Europejskiej".

Minister wskazał, iż to kolejny etap pomocy przedsiębiorcom. - Przypominam też, że to jest drugi etap (...) Już w listopadzie przekazaliśmy środki, prawie 800 mln zł. Dzisiaj mamy w puli 5 mld zł i nie mówimy, że to jest koniec. Na 2023 rok przygotowujemy kolejny program dla sektorów energochłonnych - stwierdził.

- Nawet myślę, że jeśli chodzi o branżę, będziemy starali się go notyfikować szerzej, więc z pewnością będziemy myśleli o kolejnych programach wsparcia dla tego sektora - zapowiedział szef MRiT.

Zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnika prezesa rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze i Efektywności energetycznej budynków Paweł Mirowski zaznaczył, że dysponentem środków w ramach programu jest resort rozwoju.

- Nabór wniosków został uruchomiony dzisiaj o północy. 125 podmiotów już pracuje w generatorze wniosków a zatem za moment pojawią się już konkretne wnioski w wersji ostatecznej - stwierdził Mirowski.

Podkreślił, że przyjęto rygorystyczne terminy w procedurze oceny wniosków "podmioty bardzo szybko uzyskają ostateczną informację o wysokości tego wsparcia".

Kto może liczyć na wsparcie?

- Koszty kwalifikowane są w okresie od lutego do końca roku 2022. Podmioty uprawnione do korzystania z finansowania to podmioty, które poniosły koszty w wysokości do 3 proc. wartości swojej produkcji na zakup nośników energii w odniesieniu do roku 2021 i do 6 proc. - maksymalny koszty zakupu energii elektrycznej i gazu, jeżeli bierzemy pod uwagę pierwsze półrocze roku 2022 r. - wyjaśnił Mirowski.

Wiceszef NFOŚiGW zwrócił uwagę, że są dwa poziomy dofinansowania dla podmiotów, które uzyskają wsparcie. To tzw. podstawowy poziom dofinansowania - można uzyskać do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4 mln euro na grupę kapitałową. W ramach drugiego, podwyższonego poziomu, można uzyskać do 80 proc. kosztów kwalifikowanych do 50 mln euro na grupę kapitałową. 

- Ten podwyższony poziom dofinansowania mogą uzyskać podmioty, których tzw. wskaźnik EBITDA uległ obniżeniu o co najmniej 40 proc., jeżeli porównujemy dane z 2022 roku do 2021, albo osiągnął wartość ujemną - poinformował Paweł Mirowski, dodając, że okres porównawczy w tym przypadku to jest drugie półrocze roku 2021 vs drugie półrocze roku 2022.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »