Reklama

Minister Moskwa: Wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus

Jak poinformowała na sobotniej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, resort środowiska wprowadzi program Czyste Powietrze Plus. Wniosek będzie już można złożyć 15 lipca.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Resort klimatu wprowadza Czyste Powietrze Plus

"Były już trzy główne parametry, główne grupy programu Czyste Powietrze. Dzisiaj wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus. Plus to jest po pierwsze możliwość prefinansowania.

 Już 15 lipca będzie można złożyć kompleksowy wniosek w programie Czyste Powietrze" - powiedziała Moskwa.

Reklama

Jak mówiła minister, "różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest to, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50 proc. tej kwoty, która będzie całkowitą wszystkich naszych prac".

Dodała, że po zakończeniu prac, w "przyspieszonej ścieżce" beneficjent otrzyma drugą część kwoty, jaką przeznaczył na zadanie realizowane w ramach programu.

Dwa miliardy na dotację

Jak zapewniła minister Moskwa: "Tych środków nie zabraknie". "Przeznaczamy na ten fundusz prawie 2 mld zł.

Natomiast jeżeli będzie się cieszył popularnością, jeśli będzie dobrze funkcjonował, jesteśmy też gotowi na przeznaczenie kolejnych środków".

Dodała, że "niezwykle istotne jest, by w tym programie współpracowały samorządy". "Tak, żeby ten program był jak najbliżej obywatela" - wskazała minister Moskwa.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog.

Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Od końca stycznia br. uruchomiono trzecią edycję programu "Czyste Powietrze", która uprawnia do otrzymania nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła.

Odstępstwa dla węgla

Resort przypomniał we wczorajszym komunikacie, że Minister Klimatu i Środowiska wydał rozporządzenie z 27 czerwca ws. odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Zgodnie z nim, od 29 czerwca 2022 r., przez 60 dni, istnieje możliwość wprowadzania do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Czasowe odstępstwo dotyczy wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu paliw z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW mocy.

Jak dodano, zgodnie z ustawą o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, w przypadku wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, które powodujących utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażających bezpieczeństwu energetycznemu Rzeczypospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw energii, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu, może, w drodze rozporządzenia, na czas oznaczony nie dłuższy niż 60 dni, odstąpić od stosowania wymagań określonych w rozporządzeniu ws. norm jakościowych dla paliw stałych.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »