Minister rolnictwa przyznaje: Konieczne jest odejście od zasad Zielonego Ładu

Minister rolnictwa Czesław Siekierski uważa protest rolników wobec polityki Zielonego Ładu za uzasadniony. Szef resortu rolnictwa zapewnia, że rząd pracuje nad uregulowaniem handlu z Ukrainą, w szczególności handlu płodami rolnymi.

Konieczne jest odejście od rygorystycznych zasad unijnego Zielonego Ładu, które ograniczają produkcję rolniczą - powiedział w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Zapewnił też, że  priorytetem resortu jest uregulowania handlu z Ukrainą.

Deficyt w handlu produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą

Przedstawiając w Sejmie informację ws. działań rządu w związku z protestem rolników, szef resortu rolnictwa przytoczył wyniki wymiany handlowej między Polską i Ukrainą w 2023 r. Wynika z nich, że w handlu ogółem Polska miała nadwyżkę w wysokości 6,9 mld euro, natomiast w handlu produktami rolno-spożywczymi "zanotowano deficyt na niekorzyść Polski w wysokości 650 mln euro".

Reklama

Siekierski podkreślił, że MRiRW prowadzi obecnie rozmowy bilateralne ze stroną ukraińską, jego celem jest wypracowanie porozumienia, które zastąpiłoby obecne embargo na zboże, ale jednocześnie rozszerzyłoby zakres ochrony polskiego rynku przed nadmiernym importem towarów wrażliwych takimi jak jaja, maliny mrożone, czy oleje. Zaznaczył też, że propozycje rozwiązań ws. handlu przedstawi w najbliższy poniedziałek w Brukseli.

Minister Siekierski: Komisja Europejska posunęła się za daleko

Minister Siekierski mówił również, że resort uważa protest rolników wobec polityki Zielonego Ładu za uzasadniony. "KE posunęła się za daleko. Konieczne jest odejście od rygorystycznych zasad unijnego Zielonego Ładu, które ograniczają produkcję rolniczą" - powiedział.

Podczas wystąpienia, szef MRiRW zapewnił też, że "nie ma żadnych przepisów, które ograniczałyby pogłowie zwierząt w Polsce". Wręcz przeciwnie - jak mówił -  w Polsce produkcja zwierzęca jest priorytetowa, a rolnicy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej otrzymają m.in dopłaty do tzw. dobrostanu zwierząt.

Ponadto Siekierski, powiedział, że na początku marca br. ruszą wypłaty w ramach płatności bezpośrednich dla rolników a także będą dodatkowe środki m.in. dla producentów kukurydzy, na pomoc klęskową, dopłaty do paliwa rolniczego, nawozów czy kredytów do ubezpieczeń.

Europejski Zielony Ład na cenzurowanym - rolnicy protestują

Od kilkunastu dni w całej Polsce trwają liczne protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwią się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: minister rolnictwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »