Ministerstwo Finansów będzie wymieniać waluty w NBP? Możliwe

Na rynku pojawiła się informacja, że Ministerstwo Finansów może zdecydować się na wymianę większej ilości środków walutowych pochodzących z funduszy unijnych (być może również pochodzących z emisji papierów skarbowych nominowanych w obcych walutach) w NBP, a nie jak dotychczas na rynku miedzybankowym.

Taką możliwość zasygnalizował we wtorek prezes NBP Marek Belka. Byłoby to możliwe w II i III kw. Agencje informacyjne podały, że Ministerstwo Finansów odmówiło komentarza w tej sprawie.

Gdyby informacje wyrażały faktycznie zamierzenia MF oznaczałoby to istotną korektę oczekiwań rynkowych. Z punktu widzenia rynku pieniężnego spodziewać się można wzrostu nadpłynności sektora bankowego i w konsekwencji dalszego wzrostu wartości emisji bonów pieniężnych NBP. Warto dodać, że skala tegorocznej wymiany walut szacowana jest na około 17-18 mld EUR, natomiast wartość obecnych operacji otwartego rynku kształtuje się na poziomie 90 mld PLN. Konsekwencją takiej modyfikacji działań MF będzie wzrost presji na spadek oprocentowania depozytów w krótkich terminach na rynku międzybankowym.

Reklama

Dotychczas spread pomiędzy stopą referencyjną NBP a stawką POLONIA utrzymuje się na poziomie około 25 pb (i to w dużej mierze dzięki dostrajającym operacjom banku centralnego). Oczywiście na rynku walutowym zmniejszyłby się popyt na złotego - BGK nie będzie już wymieniał środków walutowych. Spadek oprocentowania na rynku pieniężnym przełożyłby się również naszym zdaniem na wzrost popytu na polskie SPW, poprzez niższy koszt finansowania pozycji.

Oczywiście pozostaje jeszcze pytanie, czy do takiej zmiany może w ogóle dojść. Naszym zdaniem jest to bardzo prawdopodobne. Z tych sygnałów wynika, że MF może obawiać się nadmiernej aprecjacji złotego i w efekcie negatywnego wpływu na polski eksport, co byłoby prawdopodobne przy dalszej wymianie środków na rynku międzybankowym. Wymiana środków w NBP oznacza też powrót do sytuacji z początku 2011 r., czyli zmniejszenia kosztu finansowania zobowiązań państwa. Zakładając, że wymiana walut poprzez rynek była konsekwencją obaw o nadmierną deprecjację złotego w związku z sytuacją w Europie, to w sytuacji widocznej stabilizacji europejskiego systemu finansowego takich obaw już nie będzie.

Mirosław Budzicki, Biuro Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwie Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »