Ministerstwo Finansów: Wyższe dochody budżetu przy spadających wpływach z PIT

Ministerstwo Finansów podało nowe dane dotyczące wykonania budżetu państwa (w I kwartale 2023 roku). "W okresie styczeń-marzec 2023 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 4,6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - poinformował resort finansów.

W okresie styczeń-marzec 2023 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 4,6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Jednak dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń-marzec 2022 r. o ok. 1,8 mld zł.

"W związku z obniżeniem stawki podatkowej w 2022 roku i w efekcie wyższymi niż zazwyczaj zwrotami nadpłaconego podatku, spadek dochodów w PIT w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego był spodziewany i zgodny z założeniami przyjętymi przy planowaniu budżetu na 2023 rok - lakonicznie wyjaśniło MF.

Reklama

Dochody budżetu państwa w I kwartale 2023 roku

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń-marzec 2023 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2023 r. wyniosło:

- dochody 124,7 mld zł, tj. 20,6 proc.

- wydatki 136,7 mld zł, tj. 20,3 proc.

- deficyt 12,0 mld zł, tj. 17,7 proc.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z podatku PIT były niższe o 29,3 proc. r/r (tj. ok. 4,7 mld zł).

Pozostałe dochody podatkowe:

- z podatku VAT były wyższe o 0,8 proc. r/r (tj. ok. 0,5 mld zł),

- z podatku CIT były wyższe o 8,6 proc. r/r (tj. ok. 1,2 mld zł),

- z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,7 proc. r/r (tj. ok. 0,9 mld zł),

- z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,9 proc. r/r (tj. ok. 0,1 mld zł ).

Wydatki budżetu państwa (styczeń-marzec 2023)

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - marzec 2023 r. wyniosło 136,7 mld zł, tj. 20,3 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2022 (120,4 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 16,4 mld zł, tj. 13,6 proc.

"Wyższe wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 9,9 mld zł) i związane było z przejęciem od jednostek samorządu terytorialnego od czerwca 2022 r. zadania związanego z wypłatą świadczenia 500+" - wyjaśnia resort finansów.

Większe wydatki na obsługę długu i obronność

Ministerstwo Finansów dodaje, że wzrosła obsługa zadłużenia (przekazano więcej o 3,1 mld zł w związku głównie ze wzrostem kosztów obsługi długu krajowego w efekcie wzrostu stóp procentowych). "Jednakże dotychczasowy koszt obsługi zadłużenia jest niski w stosunku do prognoz przyjętych do ustawy budżetowej na 2023 rok - usprawiedliwia wydatki MF.

"Wyższe wykonanie odnotowano również w ramach części "Obrona narodowa" (o 7,3 mld zł) w związku ze zwiększonymi potrzebami w zakresie zakupu uzbrojenia - przyznaje MF.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budżet państwa | zadłużenie państwa | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »