Reklama

Ministerstwo Gospodarki nie rozważa łączenia JSW i KHW

Ministerstwo Gospodarki nie rozważa obecnie łączenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Katowickim Holdingiem Węglowym - podał resort gospodarki w komunikacie.

"Ministerstwo Gospodarki informuje, że obecnie nie rozważa łączenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Katowickim Holdingiem Węglowym. JSW i KHW są niezależnymi spółkami kapitałowymi, funkcjonującymi na dwóch różnych rynkach. JSW działa głównie na rynku węgla koksowego, KHW - na rynku węgla energetycznego" - napisano w komunikacie.

Reklama

Prasa podawała we wtorek, że w MG trwają zaawansowane analizy dotyczące połączenia KHW i JSW.

Resort podał także we wtorkowym komunikacie, że oczekuje od spółek górniczych przede wszystkim ograniczenia kosztów funkcjonowania kopalń, poprawy efektywności wydobycia i inwestycji.

"W związku z sytuacją na światowym rynku węgla i spowolnieniem gospodarczym, skutkującym znacznym obniżeniem cen tego surowca, w spółkach rozpoczynają się szczegółowe prace analityczne diagnozujące obecny stan krajowego sektora wydobywczego. Mają one na celu określenie koniecznych działań w najbliższym okresie i najbliższej przyszłości tak, aby polskie górnictwo było rentowne i konkurencyjne" - napisano.

Katowicki Holding Węglowy chce zamknąć 2013 r. zyskiem

Mimo spadku cen węgla oraz popytu na ten surowiec Katowicki Holding Węglowy (KHW) zamierza zamknąć 2013 rok zyskiem - wynika z wtorkowego listu otwartego, opublikowanego przez zarząd spółki.

List jest odpowiedzią na doniesienia prasowe m.in. o trudnej sytuacji finansowej holdingu oraz analizach dotyczących potencjalnego połączenia tej spółki z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW). Zarząd KHW nie skomentował tej ostatniej informacji.

- Nie możemy wypowiadać się na temat tego, czy rzeczywiście trwają takie analizy, bo nie posiadamy takich informacji. Pewne jest jednak, że prawem właściciela (Skarbu Państwa - PAP) jest łączyć, dzielić, sprzedawać i kupować - napisali członkowie zarządu KHW, odrzucając jednak tezę, jakoby domniemana fuzja miała służyć ratowaniu holdingu.

We wtorkowym komunikacie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że "obecnie nie rozważa łączenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Katowickim Holdingiem Węglowym. JSW i KHW są niezależnymi spółkami kapitałowymi, funkcjonującymi na dwóch różnych rynkach. JSW działa głównie na rynku węgla koksowego, KHW - na rynku węgla energetycznego" - napisano.

Przedstawiciele KHW przyznali, że strata firmy za pięć miesięcy tego roku sięgnęła 80 mln zł, jednak - dzięki podjętym w spółce działaniom - był to wynik lepszy od planowanego o 60 mln zł. Spółka planuje zamknąć rok 2013 zyskiem.

Natomiast - według zarządu KHW - jednostkowy koszt wydobycia węgla energetycznego w kopalniach holdingu za pięć miesięcy tego roku jest mniejszy od planowanego o 13 zł na tonie. Węgiel energetyczny z KHW osiąga też najwyższe w branży ceny. Według informacji zarządu, czerwiec spółka zamknęła niewielkim zyskiem.

Przedstawiciele KHW przyznali, że sytuacja branży węgla energetycznego w Polsce jest trudna - spadające ceny i malejący z powodu kryzysu popyt stawiają przed zarządami górniczych firm wyzwania, z jakimi górnictwo nie mierzyło się od lat.

- Konieczność ograniczenia kosztów wydobycia, zwiększenia jego efektywności to zadania, które postawiły sobie zarządy chyba wszystkich spółek węglowych. Na ile skutecznie będziemy w stanie je realizować zależy od determinacji zarządzających oraz pracowników spółek węglowych; za tę skuteczność rozliczy nas zarówno rynek jak i właściciel - czytamy w liście zarządu KHW.

KHW to jedna z trzech największych śląskich spółek węglowych. Zatrudnia ok. 18 tys. osób w czterech kopalniach. W grupie KHW jest też jedna kopalnia działająca jako spółka zależna. W ubiegłym roku kopalnie holdingu wydobyły 11,6 mln ton węgla. Zysk przekroczył 50 mln zł.

Jak podali na początku maja przedstawiciele KHW, z powodu spadku cen węgla średnio o 5-6 proc. i niższego od założeń wydobycia, tegoroczne przychody holdingu będą ok. 200 mln zł mniejsze od przewidywań. KHW wdraża oszczędności - w sumie na ok. 160 mln zł. Nie widzi jednak zagrożeń dla spłaty wartych ponad 1 mld zł obligacji; nie rezygnuje też ze strategicznych inwestycji.

Spółka zakłada, że w tym roku uda jej się zwiększyć wydobycie do ok. 11,9 mln ton, z ok. 11,6 mln ton w 2012 r. W perspektywie dwóch lat holding chciałby osiągnąć roczne wydobycie węgla w wysokości 13 mln ton, co ma zapewnić mu stabilną rentowność niezależnie od kilkuprocentowych wahań cen węgla, zauważalnych obecnie.

W tym roku zarząd KHW zamierza skupić się przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej, zmniejszeniu kosztów działalności i poprawie efektywności. Realizowany jest m.in. program naprawczy w kopalni Wujek-Śląsk, która w latach 2012-13 przyniesie w sumie ok. 150 mln zł strat; od 2014 r. zakład ma być rentowny. Roczne przychody KHW to ok. 3,5-4 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »