MKiŚ: Zakończyły się konsultacje ws. projektu systemu kaucyjnego
Zakończyły się konsultacje publiczne ws. projektu ustawy, który ma wdrożyć w Polsce system kaucyjny - poinformował we wtorek podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej gospodarki komunalnej przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Robert Chciuk.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Szef departamentu gospodarki odpadami MKiŚ, podczas relacjonowania stanu prac nad projektem wskazał, że resort zakończył konsultacje publiczne i kończy analizę ok. 800 uwag, które wpłynęły. "Chcemy, żeby w lipcu projekt trafił na Stały Komitet Rady Ministrów, a w październiku został uchwalony przez Sejm" - powiedział Chciuk.
Resort proponuje, by system kaucyjny obejmował butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.
System mają tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający produkty w butelkach na rynek, oni mają też ustalać wysokość kaucji.
Projekt przewiduje, że do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłyby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw.
Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.
Zgodnie z projektem, system mają tworzyć firmy wprowadzające na rynek napoje w opakowaniach objętych systemem.
Takie przedsiębiorstwa ma reprezentować jeden podmiot, który ma składać ministrowi właściwemu ds. klimatu coroczne sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu kaucyjnego.
Uruchomienie systemu będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego ds. klimatu.
Zgodnie z projektem udział w systemie nie będzie jednak obowiązkowy.
Jeśli dana firma nie przystąpi do niego, będzie musiała płacić opłatę produktową.