Mołdawia. Możliwe masowe wyłączenia prądu

Mołdawia znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji, gdy separatystyczne (kontrolowane przez Rosję) Naddniestrze zredukowało dostawy energii elektrycznej z elektrowni Cuciurgan. Rząd w Kiszyniowie nie wyklucza "masowych" przerw w dostawach prądu do odbiorców końcowych.

Rząd Mołdawii nie wyklucza, że rozpocznie masowe wstrzymywanie dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych z powodu deficytu napływającego do kraju prądu oraz gazu ziemnego.

Ryzyko masowych przerw w dostawach energii

- Ryzyko masowych przerw w dostawach istnieje, szczególnie pomiędzy 7:00 a 11:00 oraz od 18:00 do 23:00 - powiedział wicepremier Mołdawii Andrei Spinu.

Według deklaracji przedstawicieli rządu w Kiszyniowie władzom mołdawskim udało się zapewnić dodatkowe dostawy energii elektrycznej na rynku międzynarodowym, ale gabinet Gavrility został zmuszony do większych wydatków niż dotychczas.

Reklama

Mołdawia kupuje znacznie droższy prąd

Andrei Spinu wyjaśnił, że zakontraktowane w trybie pilnym dostawy energii elektrycznej zmusza Mołdawię do importu prądu o 2-4 razy droższego niż dotychczas, głównie z kontrolowanego przez Rosję Naddniestrza.

W poniedziałek znajdująca się w tej separatystycznej enklawie elektrownia Cuciurgan, która zaopatruje Mołdawię w 70 proc. zapotrzebowania w prąd, zredukowała jego przesył do poziomu 27 proc. potrzeb tego kraju.

Mołdawia bez prądu. Rosjanie rozdają karty?

Ograniczenie przesyłu energii elektrycznej władze zakładu Cuciurgan uzasadniły zmniejszeniem przez rosyjski koncern Gazprom o ponad 30 proc. dostaw gazu ziemnego do Naddniestrza.

Od 1 października Gazprom ograniczył również przesył surowca dla Mołdawii.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mołdawia | Rosja | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »