Morawiecki: Założenia "nowego ładu" przedstawimy w ciągu kilku dni

"Polski nowy ład" ma być odpowiedzią Polski na wyzwania społeczno-gospodarcze po pandemii Covid-19. - Jest to wielki program inwestycyjny w polskie zdrowie, polskie rodziny, demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego - mówił podczas Impact’21 premier Mateusz Morawiecki. - Mamy szanse na duży skok gospodarczy i cywilizacyjny - ocenił natomiast wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

Premier Mateusz Morawiecki - podczas krótkiego wystąpienia na Impact’21 - podkreślił, że "jesteśmy dzisiaj w przededniu przełomowego czasu dla całego świata", co związane jest z wychodzeniem z pandemii Covid-19. - Jeszcze wczoraj pytaliśmy, czy będzie możliwy powrót do w miarę normalnego życia. Dzisiaj pytamy o to jak będzie wyglądać ta przyszłość. Covid-19, niepewność, strach, wielkie straty wśród ludzi i w gospodarce, które Covid-19 spowodował, wiążą się jednocześnie z głęboką przebudową ładu gospodarczego - mówił szef rządu.

Nowe ścieżki rozwoju

Morawiecki przyznał, że Polska dzisiaj ma możliwość poszukiwania odważnych, ale też rozważnych ścieżek rozwoju gospodarczego. Wiąże się to z trzema podstawowymi obszarami życia społeczno-gospodarczego. - Pierwszy - to błyskawiczne zastosowanie tarcz pomocowych w marcu i kwietniu 2020 r. To dzięki tym tarczom potrafiliśmy zachować nie tylko 5 mln miejsc pracy, ale też rozwinąć potencjał gospodarki - powiedział premier Morawiecki. Drugi czynnik - to potężne fundusze unijne, które zostaną przeznaczone na wzmocnienie służby zdrowia, edukacji, transformacji gospodarczej, rozwój infrastruktury i cyfryzację. Będą one - jak podkreślił Morawiecki - nieodłączną częścią jeszcze większego planu rozwojowego jakim ma być "polski nowy ład". - W ciągu najbliższych kilku dni przedstawimy główne założenia "nowego ładu". Dzisiaj powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, inwestycji w polskie zdrowie, polskie rodziny, demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego - mówił Morawiecki.

Reklama

Nowy ład - przyznał - ma być też inwestycją w człowieka; czynnik społeczny w planie będzie kluczowy. Szef rządu jednocześnie zauważył, że "to nie jest przypadek, że Polska jako jedyny z dużych krajów europejskich stworzyła w czasach pandemii nowe miejsca pracy, a dzisiaj ma najniższe bezrobocie w całej UE". Przypomniał, że wzrosła produkcja przemysłowa, rósł sektor usług, czego dowodem jest rosnący eksport, ale także produktywność.

Rozpoznanie reguł gry

- W ciągu pierwszych miesięcy tego roku eksport USA do Niemiec zmalał o ok. 10 proc. W tym samym czasie polski eksport do Niemiec wzrósł o ok. 15 proc. To dowód wzrostu polskiej konkurencyjności. Dowód, że ukryta wartość, jakim jest produktywność, a jednocześnie najważniejsza wartość, która determinuje wzrost gospodarczy i wzrost wynagrodzeń - ma się dobrze. Jesteśmy w punkcie startu, dobrym punkcie początku wyścigu o zajęcie miejsca w świecie po covid-19 - powiedział Morawiecki.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jego zdaniem, o sukcesie zdecyduje też odpowiednie rozpoznanie reguł gry po pandemii: coraz ważniejsze są platformy, zdolność do funkcjonowania w świecie cyfrowym, różnego rodzaju sieci, własność intelektualna, dynamika wynalazków i zdolność ich wdrażania. Dla Polski taką analizą, a jednocześnie odpowiedzią na wyzwania po Covid-19 ma być wspomniany "polski ład".

- My to pole gry w "polskim ładzie" dobrze rozpoznajemy. Znaczna część inwestycji w obywateli ma służyć temu, żeby rosła w gospodarce produktywność - wyjaśnił Morawiecki i dodał, że dzisiaj o sukcesie modelu gospodarczego decyduje dobra współpraca między państwem, przedsiębiorcami i społeczeństwem. - Chciałbym, żeby w świecie po covid-19, dla Polski w szczególności, był to bardzo dobry czas, aby Polska stawała się najlepszym miejscem do życia przynajmniej w Europie - powiedział szef rządu.

Silne odbicie po kryzysie

Obecną sytuację gospodarczą podsumował Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Przypomniał, że polska gospodarka skurczyła się w 2020 r. o 2,7 proc., co jest jednym z lepszych wyników nie tylko w UE, ale na całym świecie. Podkreślił, że sytuacja na rynku pracy jest dobra, a problemem dzisiaj jest ponownie brak rąk do pracy. Oprócz tego, optymistyczne dane płyną z sektora przemysłowego. Rośnie eksport.

- W piątek spodziewamy się danych PKB za I kw. 2021 r. Nasze prognozy są umiarkowanie optymistyczne - uda się nam zahamować tempo spadku PKB, mimo tego, że cały I kw. to był czas ogromnego nasilenia III fali pandemii. Spodziewamy się spadku PKB o 1,5 proc. W IV kw. było to jeszcze -2,7 proc. Ale to jest koniec złych danych. Tempo rozwoju gospodarki gwałtownie przyśpiesza. Potwierdzam prognozy, że na koniec roku zobaczymy co najmniej 4-proc. wzrost PKB. Taka jest dosyć konserwatywna prognoza - nie brakuje tych bardziej optymistycznych - zauważył podczas Impact’21 Gowin. Wymienił też szereg czynników, które spowodowały, że rodzima gospodarka dobrze poradziła sobie z pandemią. To m.in. brak nierównowagi makroekonomicznej i stabilny wzrost gospodarczy przez ostatnie 30 lat. Dobry stan finansów publicznych i zdywersyfikowany charakter gospodarki z silną rolą przemysłu, a także dobre zintegrowanie Polski z regionalnymi łańcuchami dostaw. - Mamy szanse na duży skok gospodarczy i cywilizacyjny - powiedział Gowin. Przypomniał też, że w najbliższych latach do Polski trafi z funduszu odbudowy i budżetu UE 770 mld zł.

Wicepremier zwrócił jednak uwagę, że walka z pandemią jeszcze się nie zakończyła. Dlatego programy pomocowe będą utrzymywane tak długo, jak rząd będzie zmuszany do wprowadzania obostrzeń.

Przejście do gospodarczej ofensywy

Gowin jednocześnie zauważył, że "pomoc finansowa (dla przedsiębiorców - red.) nie jest bez skutków długofalowych". - Przeszło 200 mld zł, ok. 9 proc. PKB, które my wszyscy podatnicy wyłożyliśmy na ratowanie polskich firm i miejsc pacy - to jest pewien długo, który będzie trzeba w następnych latach, oby nie dekadach, spłacać - dodał Gowin.

Jak powiedział: skutkiem Covid-19 jest epoka interwencjonizmu państwa. - Pod tym względem mam inne poglądy niż te, które dominują na świecie. Uważam, że powinien to być czynnik przejściowy - trzeba przygotowywać się do ograniczania obecności państwa w gospodarce. Państwo powinno pomagać przedsiębiorcom, a nie ich zastępować - podkreślił wicepremier.

Wymienił też działania, przygotowywane w resorcie rozwoju, które mają być wsparcie dla przedsiębiorców. Po pierwsze, to nowa polityka przemysłowa i strategia produktywności. - Strategia produktywności to najważniejszy dokument, który przejmie rząd w tej kadencji, będzie wyznaczać kierunek państwa w gospodarce - powiedział Gowin i podkreślił, że prace są już na ukończeniu. Nowa polityka przemysłowa ma być wsparcie dla branż i sektorów o największym potencjale rozwoju i podnoszenia wartości dodanej. Jest to odejście - zauważył Gowin - od polityki horyzontalnej do instrumentów szytych na miarę potrzeb.

Drugim czynnikiem jest polityka eksportowa. - Nasz eksport rozwija się bardzo dynamicznie. Wydaje się jednak, że instrumenty wsparcia ze strony państwa powinny być lepiej przemyślane, zintegrowane. Wspólna polityka eksportowa to jest coś co przygotowujemy i w ciągu 3-4 miesięcy poddamy pod konsultacje - powiedział Gowin.

Kolejnym elementem są ulgi podatkowe dla osób wchodzących w wiek emerytalny, by - jak wyraził się wicepremier - nie decydowały się na przejście na emeryturę, a kontynuację pracy. - To jest element, który zgłosiliśmy w ramach KPO i "polskiego ładu" - powiedział.

Ostatnim punktem dzisiaj wspomnianym to - ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. - Skoro nie mamy rąk do pracy, naszym zadaniem jest aktywizacja zawodowa społeczeństwa. Ale musimy śmielej sięgać po ręce do pracy i umysły do pracy za granicą. Moje ministerstwo przygotowuje rozwiązania i za chwilę je ogłosi - dodał wicepremier.

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »