Mrożone owoce z Ukrainy zalewają rynek. Minister interweniuje w Brukseli

Polska planuje wystąpić do Unii Europejskiej z wnioskiem o wprowadzenie zakazu importu mrożonych malin i truskawek z Ukrainy. Ogłosił to minister rolnictwa Robert Telus.

Robert Telus wziął udział w wideokonferencji z ministrami rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, aby omówić działania dotyczące importu owoców miękkich z Ukrainy. Import mrożonych truskawek i malin z Ukrainy do Polski znacząco wzrósł w 2022 roku i na początku 2023 roku, co jest wyzwaniem dla polskich producentów. 

Listy już wysłane - co zrobi Bruksela?

Polska chce dążyć do rozwiązania tego problemu, nakłaniając Komisję Europejską do wprowadzenia środków zapobiegawczych. Telus podkreślił, że sąsiednie kraje nie borykają się z tym samym problemem.

Wniosek zostanie skierowany do komisarza Valdisa Dombrovskisa, odpowiedzialnego za handel w Unii Europejskiej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wkrótce przekaże list do Komisji Europejskiej.

Reklama

Telus podkreślił znaczenie intensywnego dialogu między krajami przyfrontowymi, które są dotknięte zakłóceniami na rynku spowodowanymi zwiększonym importem z Ukrainy. Jak stwierdził, "Polska dąży do obrony interesów swoich rolników i promowania jedności w rozwiązaniu tego problemu".

Możliwa sprzedaż poniżej kosztów

Resort rolnictwa został zaalarmowany o problemie przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy poprosił o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia importu owoców mrożonych. Wskazano, że już teraz magazyny są zapełnione importowanymi owocami mrożonymi, a przed nami sezon zbioru owoców miękkich. Ceny owoców mrożonych na rynku zaczęły spadać do poziomu niegwarantującego zysku, tym którzy kupowali owoce w ubiegłym roku od polskich sadowników.

Podmioty skupowe w związku z zapełnieniem magazynów, mogą ograniczyć skup owoców miękkich od polskich rolników i tym samym proponować ceny, które będą nieopłacalne dla producentów tych owoców.

Pomimo zwiększonego importu mrożonych owoców z Ukrainy, Polska wciąż pozostaje znaczącym eksporterem tych produktów. W 2022 r. z Polski wyeksportowano 329 tys. ton owoców mrożonych, głównie do krajów UE (Niemiec, Holandii i Francji).

Rolniczy szczyt w Warszawie

19 lipca Robert Telus będzie gościć w Warszawie ministrów rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Mołdawii. Uczestnicy skupią się na sytuacji na rynku rolnym wynikającej z agresji Rosji na Ukrainę. Omówione zostaną możliwe działania mające na celu zapewnienie uczciwych warunków konkurencji dla rolników z państw członkowskich UE oraz krajów kandydujących. Także minister polityki rolnej i żywności Ukrainy został zaproszony do udziału w rozmowach w Warszawie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: truskawki | maliny | Ukraina | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »