Reklama

Na targowiskach w październiku ceny produktów rolnych rosną

W październiku na targowiskach praktycznie wszystko drożeje. Ceny z targowisk podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 15,6 proc., po wzroście o 15,3 proc. we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny. W październiku 2021 r. w stosunku do września 2021 r. zanotowano wyższe ceny skupu podstawowych produktów rolnych z wyjątkiem cen żywca wieprzowego i drobiu.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ceny skupu i ceny uzyskiwane przez rolników na targowiskach

W październiku 2021 r. w porównaniu z wrześniem br. wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach większości produktów rolnych.

Niższe były ceny żywca wieprzowego i drobiu w skupie oraz kukurydzy i ziemniaków na obu rynkach.

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku w październiku 2021 r. zarówno w skupie, jak i na targowiskach ceny produktów rolnych były wyższe z wyjątkiem cen żywca wieprzowego w skupie.

Reklama

Ceny ważniejszych produktów rolnych w październiku 2021 r.

W październiku 2021 r. ceny pszenicy w skupie (104,69 zł za dt) wzrosły zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 7,1proc.), jak i w skali roku (o 37,0 proc.).

Na targowiskach za 1 dt pszenicy płacono 111,21 zł, tj. o 2,8 proc. więcej niż we wrześniu br. i o 31,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Cena żyta w skupie wyniosła 86,84 zł za dt i była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 12,8 proc.), jak również z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 44,2 proc.).

W obrocie targowiskowym cena żyta (85,25 zł za dt) wzrosła o 4,0 proc. w stosunku do września br. i o 29,3 proc. w skali roku.

W październiku 2021 r. cena ziemniaków w skupie obniżyła się do 33,38 zł za dt i była niższa w skali miesiąca o 5,2 proc., natomiast wyższa w skali roku o 7,7 proc..

Na targowiskach za 1 dt ziemniaków płacono 135,67 zł, tj. o 7,3 proc. mniej niż we wrześniu br., ale o 27,8 proc. więcej w porównaniu z październikiem 2020 r.

Ceny mięsa

Cena skupu żywca wołowego (8,64 zł za kg) wzrosła zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego, jak i w porównaniu z październikiem 2020 r. - odpowiednio o 6,6 proc. i o 34,1 proc..

Na targowiskach za żywiec wołowy płacono 7,86 zł za kg, tj. o 3,0 proc. więcej niż we wrześniu br. i o 12,1 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W październiku 2021 r. cena żywca wieprzowego w skupie wyniosła 4,20 zł za kg i była niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 7,2 proc., a w skali roku - o 6,8 proc.

Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 6,53 zł, tj. o 4,5 proc. więcej niż we wrześniu br. i o 23,7 proc. więcej niż przed rokiem.

Cena skupu drobiu rzeźnego (4,25 zł za kg) spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 1,2 proc.), jednak była wyższa niż w październiku 2020 r. (o 22,3 proc.).

Za 1 hl mleka płacono w skupie 163,78 zł, tj. o 5,2 proc. więcej niż we wrześniu br. i o 13,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Ekonomiści Credit Agricole podwyższyli swoją prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 r. do 5,8 proc. z 5,5 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu banku. Ekonomiści zaznaczyli, że obecne osłabienie PLN jest czynnikiem proinflacyjnym i sygnalizuje ryzyko w górę dla prognozy.

"Prognozujemy, że inflacja ukształtuje się przeciętnie na poziomie 4,9 proc. rdr w br. (bez zmian) i wyniesie 5,8 proc. przeciętnie w 2022 r. (wcześniej 5,5 proc.). Obserwowane obecnie osłabienie złotego jest czynnikiem proinflacyjnym, sygnalizującym ryzyko w górę dla naszej zrewidowanej prognozy inflacji" - napisano.

"Rewizja wynika głównie z uwzględnienia niespodzianki inflacyjnej odnotowanej w październiku, w wyniku czego podniósł się punkt startowy, a w rezultacie również cała ścieżka inflacji bazowej" - dodano. W październiku inflacja CPI wzrosła o 6,8 proc. rdr i o 1,1 proc. mdm. Inflacja bazowa wyniosła 4,5 proc.

Credit Agricole zrewidował też w górę swoją ścieżkę cen żywności.

"Obecnie oczekujemy, że dynamika cen w kategorii 'żywność i napoje bezalkoholowe' zmniejszy się w 2021 r. do 2,9 proc. rdr wobec 4,8 proc. w 2020 r., a w 2022 r. wzrośnie do 4,8 proc. rdr (odpowiednio 2,8 proc. i 4,4 proc. przed rewizją). Rewizja uwzględnia odnotowany w ostatnim czasie silny wzrost cen kontraktów terminowych na zboża i rośliny oleiste, który w kolejnych miesiącach będzie podbijał dynamikę cen w kategoriach 'pieczywo i produkty zbożowe' oraz 'oleje i tłuszcze'" - napisano.

"Do rewizji ścieżki cen żywności skłoniło nas również ostatnie wyraźne przyspieszenie wzrostu cen produktów mlecznych, będące konsekwencją pogarszającej się sytuacji popytowo-podażowej na tym rynku. Uważamy, że dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnie swoje maksimum lokalne w I kw. 2022 r. i w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym. Naszym zdaniem, istnieje niskie prawdopodobieństwo, aby w całym horyzoncie prognozy spadła ona poniżej poziomu 3 proc. rdr" - dodano.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »