Na zmiany w "podatku Belki" trzeba jeszcze poczekać. "Otrzymaliśmy szereg uwag"

Minister finansów Andrzej Domański wskazał w telewizyjnym wywiadzie, na jakim etapie są obecnie prace nad zmianami w podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. - Otrzymaliśmy szeregu uwag od różnych podmiotów i instytucji finansowych, ale także niezależnych think thanków i obecnie nad nimi pracujemy - powiedział w TVP Info. Jak zaznaczył, ostatecznego kształtu projektu należy spodziewać się po wakacjach.

Jednym z założeń Ministerstwa Finansów jest zwiększenie atrakcyjności rynku kapitałowego w Polsce względem innych inwestycji, np. w nieruchomości. 

- To, co chcemy zrobić, to aby oszczędności Polaków zapewniały wysokie stopy zwrotu. Wiemy, że wiele środków leży na nieoprocentowanych rachunkach bankowych, więc stworzenie dogodnych warunków dla inwestycji, które będą w długim horyzoncie przynosiły zyski, jest oczywiście korzystne. Ministerstwo Finansów będzie takie idee wspierało - powiedział w TVP Info minister Andrzej Domański. 

Reklama

Jak zaznaczył, w resorcie nie trwają obecnie żadne prace prowadzące do zmian w ryczałtowym podatku od najmu mieszkań.

"Podatek Belki" do zmiany. Ministerstwo otrzymało "szereg uwag"

Prace nad reformą "podatku Belki" idą w kierunku wprowadzenia kwot dochodów (przychodów) wolnych od opodatkowania z oszczędności oraz z inwestycji kapitałowych. Kwota ta ma stanowić iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej NBP. Byłaby ona liczona osobno dla produktów bankowych oraz dla papierów wartościowych. 

"Proponujemy, aby każda z tych kwot wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 tys. zł (obecnie byłoby to 5250 zł)" - precyzował w kwietniowej odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jarosław Neneman. 

"W przypadku oszczędności, zwolnienie z podatku będzie dotyczyło części dochodów (przychodów) - do określonego rocznego limitu - z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji, o terminie zapadalności co najmniej rok, które będą zapisane w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych" - wskazał. 

Jak wyjaśnił w piątkowym wywiadzie w TVP Info Andrzej Domański, jego resort chce pracować nad "całościową zmianą dotyczącą rynku kapitałowego tak, aby oszczędzanie było bezpieczne, ale i dawało wyższe stopy zwrotu". 

- Jeśli chodzi o podatek od zysków kapitałowych, otrzymaliśmy szeregu uwag od różnych podmiotów i instytucji finansowych, ale także niezależnych think thanków i obecnie nad nimi pracujemy - powiedział. 

Minister finansów zapowiedział, że ostatecznego kształtu projektu należy spodziewać się po wakacjach. 

- To jest ulga 100 tys. zł. Ona jest propozycją wyjściową, nazwijmy ją kwotą wolną. (...) To jest dwa razy po 100 tys. zł - raz dla rynku akcji, a raz dla oszczędności np. w obligacjach skarbowych czy na depozytach. Nie chcę przesądzać, o tym jak finalnie będzie ta propozycja wyglądała. Będziemy chcieli po wakacjach wyjść z konkretami i ostatecznymi rozwiązaniami - podsumował. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek Belki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »