Nabiał jednak podrożeje!
Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego tegoroczne plony zbóż będą zbliżone do średniej wieloletniej i wyniosą 27-27,5 mln ton. Jego zdaniem, nie należy się spodziewać dużych zmian cen żywności. Nabiał jednak podrożeje.
"Prognozy wielkości plonów zbóż są różne. Inaczej ocenia to IERGiŻ, inaczej GUS, a jeszcze inaczej rolnicy. W mojej ocenie plony zbóż będą mniej więcej zbliżone do średniej wieloletniej i będą na poziomie 27-27,5 mln ton, a nie tak jak podaje IERiGŻ, że będzie o 3 mln ton mniej" - powiedział w wczoraj na konferencji prasowej Sawicki.
W piątek dyrektor IERiGŻ Andrzej Kowalski powiedział PAP, że tegoroczne plony zbóż będą o 10-12 proc. niższe niż w 2009 r., a ceny zbóż wzrosną o kilka procent.
GUS oszacował zbiory zbóż w 2009 ogółem na 29,8 mln ton.
"Na pewno nieco niższe niż w zeszłym roku będą zbiory śliw, jabłek i grusz" - dodał Sawicki.
Zdaniem Sawickiego, nie należy spodziewać się dużych zmian cen żywności.
"Wpływ aury na ceny żywności oceniam nieco spokojniej niż robią to media. (...) Dużych zmian cen się nie spodziewam. (...) Wielkość zbiorów owoców miękkich czy zbóż będzie na poziomie średniej wieloletniej i nie będzie wpływać na ceny żywności.
Większy wpływ na kształtowanie się cen będą miały ceny energii czy sytuacja na rynkach światowych" - powiedział. "Wzrost cen produktów mleczarskich jest tendencją światową, a nie skutkiem klęsk żywiołowych w Polsce" - dodał.
Ceny odtłuszczonego mleka w proszku osiągnęły poziom 9,01 zł/kg, tj. o 1,5 proc. wyższy niż w poprzednim tygodniu.(...) Ceny OMP były o ok. 2 proc. wyższe niż przed miesiącem.
Rozpoczęcie zbiorów jęczmienia ozimego w południowo-zachodniej części kraju zapoczątkowało sezonowy spadek cen zbóż, głównie paszowych. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 05-11.07.2010 r. przeciętna cena skupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 411 zł/t, tj. o 5,5 proc. niższym niż tydzień wcześniej i o 2,3 proc. niższym niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 1,7 proc. droższe niż przed rokiem. Średnia cena skupu kukurydzy uległa obniżeniu o 2,2 proc., do 589 zł/t. Była to cena o 3,5 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale aż o 13 proc. niższa niż przed rokiem.
Za pszenicę konsumpcyjną w skupie krajowym przeciętnie płacono 555 zł/t wobec 549 zł/t tydzień wcześniej. W tym czasie cena żyta konsumpcyjnego, podobnie jak w poprzednim tygodniu, wynosiła 365 zł/t. Ceny te były wyższe niż przed miesiącem odpowiednio o 7,4 proc. i o 1,4 proc. W odniesieniu do notowań sprzed roku ziarno tych zbóż było tylko nieznacznie (o 0,4 proc.) droższe.