Najbardziej skorumpowane kraje świata

Martwią was mankamenty waszego rządu? Uspokójcie się. Przynajmniej nie jesteście Somalią. Ten nękany kłopotami i rozdarty wojnami kraj otwiera przygotowaną przez Transparency International najnowszą listę najbardziej skorumpowanych krajów świata. Ta była kolonia włoska na Oceanie Indyjskim, zamieszkana przez 9,8 mln ludzi i podzielona od dawna wojną domową, stała się stolicą piractwa i terroryzmu, z niewielkimi szansami na jakikolwiek rząd, a już na pewno nie na uczciwy. W 10-punktowej skali Transparency otrzymała ocenę 1,1.

Nie jest jednak osamotniona. Tuż za nią są Birma i Afganistan - obydwa kraje otrzymały ocenę 1,4 i oba są na swój sposób potężnie skorumpowane.

Birmą kieruje junta generałów, którzy grabią tamtejsze drewno, minerały i gaz ziemny. Departament Skarbu USA musiał nałożyć sankcje na ponad 100 przywódców tego kraju, w tym na żonę i syna generała nr 3, Thurs Shew Manna.

Afganistanem, który jest z kolei nominalnie sprzymierzeńcem USA, kieruje skorumpowany rząd Hamida Karzaja. Przyznał się on do przyjmowania od wrogiego Stanom Zjednoczonym Iranu "toreb pieniędzy", pomimo ogromnych sum, jakie USA wysyłają do wyniszczonego wojną Afganistanu w formie pomocy i zachęt. Nie pomaga również to, że powszechnie mówi się, iż brat Karzaja jest zamieszany w handel opium.

Reklama

Pokaz slajdów: Najbardziej skorumpowane kraje

Największe afery łapówkarskie w firmach

Redaktor naczelny "Forbes Russia" wybiera siedmiu najpotężniejszych ludzi w Rosji

Najniebezpieczniejsze kraje świata

8 krajów, gdzie dolar ma największą siłę nabywczą

Inny rozdarty wojną kraj, Irak, uplasował się na czwartym miejscu na najnowszej liście korupcji. Konflikt między większością szyicką i mniejszością sunnicką, wciąż nienawykłą do niesprawowania władzy, opóźnia utworzenie rządu, a korupcja w miejscowych urzędach i sądach jest na porządku dziennym.

Tuż za Irakiem plasują się stali bywalcy listy: Uzbekistan, Turkmenistan i Czad. Uzbekistan i Turkmenistan to byłe republiki radzieckie, rządzone przez skorumpowane rządy, które w znacznym stopniu przypominają to, jak cierpiano pod władzą radziecką. W Uzbekistanie, jak podaje Departament Stanu USA, "prawo nie zakazuje urzędnikom państwowym występowania w charakterze 'konsultantów', co jest częstą metodą wymuszania pieniędzy".

W Czadzie, który stał się areną brutalnych walk wewnętrznych o podział zysków z olbrzymich pól naftowych i naftociągów, urzędnicy do perfekcji opanowali wykorzystywanie korupcji. Departament Stanu USA twierdzi, że "w niektórych przypadkach, urzędnicy skarbowi i celni ułatwiają tam uchylanie się od należnych płatności tylko po to, by później ścigać naruszenia, do których dopuścili".

Nowym krajem na liście, zajmującym ostatnią, 10. pozycję, jest państwo Afryki Centralnej -Burundi. Ten uzależniony znacznie od eksportu kawy kraj ma co prawda rząd demokratyczny od końca wojny domowej w 2006 r., wciąż jednak boryka się z problemami w sferze etycznej.

"Burundi ma oficjalnie wiele przepisów prawa i regulacji zakazujących korupcji, czyli na przykład wręczania łapówek, nepotyzmu, zatrudniania i awansowania po znajomości oraz defraudacji - twierdzi Departament Stanu. - W praktyce rzadko się tu jednak te środki stosuje".

Nowym państwem na liście 10 najbardziej skorumpowanych krajów jest też Gwinea Równikowa. Kraj (a przynajmniej jego przywódcy) ze skrajnej biedy wszedł w posiadanie olbrzymich bogactw dzięki odkryciu na początku lat 90. XX wieku olbrzymich złóż ropy u swoich wybrzeży. Wzbogacił się na tym prezydent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, który kieruje rządem tego zachodnioafrykańskiego państwa od czasu, kiedy w 1979 r. dokonał zamachu stanu.

Na drugim końcu listy Transparency International rządzą ponownie kraje północnoeuropejskie. Wśród pięciu najmniej skorumpowanych krajów znalazły się: Dania, Finlandia i Szwecja - z niemal nieskazitelnymi ocenami na poziomie co najmniej 9,2. USA znalazły się na pozycji 22., między Belgią i Urugwajem. Nie jest to może świetny wynik, ale...

Kraje, gdzie tej jesieni będzie najmniej nowych miejsc pracy

Daniel Fisher

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »