Najdroższe miasta: Hongkong traci pozycję numer jeden. Warszawa i Kraków wspinają się w rankingu

Po czteroletnim panowaniu Hongkong traci pierwsze miejsce na rzecz Nowego Jorku. Genewa pozostaje najdroższym miejscem w Europie i trzecim najdroższym miejscem na świecie dla pracowników z zagranicy.

Hongkong spadł o jedno miejsce i jest teraz drugim pod względem drożyzny miejscem na świecie, przegrywając z Nowym Jorkiem. Pomimo historycznie wysokich wskaźników inflacji, Hongkong spadł w rankingu, ponieważ ceny wzrosły szybciej w Nowym Jorku, a koszty zakwaterowania nadal spadały w Hongkongu w 2022 roku.

To przesunięcie oznacza koniec czteroletniego panowania Hongkongu na szczycie i było jednym z wniosków z najnowszych badań kosztów życia opublikowanych przez ECA International. - Koszty towarów i usług w Hongkongu wzrosły do wieloletnich maksimów, co pokazuje, że miasto nie uniknęło fali inflacji, którą obserwowaliśmy na całym świecie w ostatnim roku - powiedział Lee Quane, dyrektor regionalny ds. Azji w ECA International.

Reklama

Ale w Polsce i Europie też rosną koszty życia

Koszty zakwaterowania w miejscach, do których uciekło wielu uchodźców ukraińskich z powodu wojny, znacznie wzrosły, co uczyniło je droższymi dla wszystkich, w tym dla pracowników z zagranicy. Polskie miasta odnotowały największy napływ imigrantów ze Wschodu, co odbiło się na znacznych wzrostach czynszów wynoszących 25-50 proc. To spowodowało awans Krakowa o 23 miejsca w globalnym rankingu na 178. miejsce i Warszawy o 11 miejsc na 158. miejsce.

Ponad połowa (54 proc.) europejskich miast awansowała w rankingu kosztów życia, co wynikało z wysokich wskaźników inflacji. Pierwsza piątka jest zdominowana przez Szwajcarię, przy czym Genewa utrzymuje swoją pozycję jako najdroższe w Europie miasto dla pracowników z zagranicy. Kolejne lokaty zajmują Londyn, Zurych, Berno i Kopenhaga.

Tymczasem trendy wśród stolic europejskich nie były jednolite. Genewa i Londyn utrzymały swoje pozycje jako trzecie i czwarte najdroższe miejsca na świecie. Miasta norweskie i szwedzkie spadły w rankingu średnio o 10 miejsc, gdy ich waluty osłabły, podczas gdy prawie dwie trzecie miejsc w strefie euro awansowało w rankingu. Francja jest jednym z wyjątków, ponieważ wszystkie badane miasta francuskie spadły w rankingu, ponieważ odnotowały nieznacznie niższą inflację niż wiele innych miast korzystających z euro.

Rosja drożeje i wpływa na koszty w innych krajach

Trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę nadal wpływa na koszty życia w samej walczącej ojczyźnie, w szerszym regionie i na całym świecie. Pomimo zachodnich sankcji, rosyjski rubel odzyskał na wartości w ostatnim roku, co spowodowało awans Moskwy o 37 miejsc na 25. pozycję w rankingu najdroższych miejsc na świecie.

Rosjanie uciekający przed możliwą mobilizacją w wyniku wojny mieli również wpływ na kilka miast, takich jak Dubaj, Erywań, Nikozja i Tbilisi. Ceny najmu w Dubaju wzrosły niemal o jedną trzecią, co spowodowało awans miasta na 12. miejsce w rankingu globalnym. O ponad jedną piątą wzrosły też koszty najmu w Tbilisi, ponieważ podaż nie była w stanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu ze strony rosyjskich pracowników. Gruzińskie miasto awansowało o 65 miejsc na 102. miejsce w rankingu, a silniejsza waluta również przyczyniła się do zwiększenia jego kosztów dla turystów.

Jednak Stambuł może "pochwalić się" największym wzrostem w tegorocznym rankingu, awansując o 95 miejsc na 108. miejsce. Mimo wpływu wojny, ceny wzrosły o ponad 80 proc., głównie ze względu na politykę gospodarczą ponownie wybranego prezydenta Erdogana.

Jak to obliczają?

ECA International od 50 lat prowadzi badania kosztów życia na całym świecie. Przeprowadza dwa główne badania rocznie, aby pomagać firmom oceniać koszty życia na całym świecie jako część obliczeń płacowych dla międzygranicznych przeprowadzek. W badaniach porównuje się koszyk podobnych towarów i usług konsumpcyjnych, które są często kupowane przez delegowanych w ponad 500 miejscach na świecie, takich jak kawa, cukier i jajka. Dane dotyczące zakwaterowania w ECA są również uwzględniane i porównuje się koszty najmu w miejscach typowo zamieszkiwanych przez pracowników z zagranicy w ponad 430 lokalizacjach na całym świecie.

Najdroższe miasta w Europie

MiastoKraj20232022
GenewaSzwajcaria11
LondynWielka Brytania22
ZurychSzwajcaria 33
BernSzwajcaria44
KopenhagaDania55
MoskwaRosja618
OsloNorwegia76
LuksemburgLuksemburg810
DublinIrlandia913
AmsterdamHolandia1014
StavangerNorwegia117
WiedeńAustria1212
ParyżFrancja1311
HagaHolandia1415
SztokholmSzwecja159
MonachiumNiemcy1616
ReykjavikIslandia178
HelsinkiFinlandia1817
BerlinNiemcy1922
FrankfurtNiemcy2019
 źródło: ECA International

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hongkong | najdroższe miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »