Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Prezydent zajrzał do maszynowni

Trwają prace wiertnicze w gminie Szaflary, gdzie ma powstać najgłębszy na świecie odwiert geotermalny (głębokość 7 km). Prezydent Andrzej Duda odwiedził w weekend teren odwiertu. Planowany koszt inwestycji to ok. 132 mln zł, a główne prace powinny się zakończyć już w przyszłym roku.

Odwiert geotermalny w gminie Szaflary, który ma być najgłębszy na świecie, jest odwiertem badawczym, a jego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych Niecki Podhalańskiej. Badania mają odbywać się na głębokości 3,5 km, 5 km i 7 km.

Prezydent wszedł na wieżę wiertniczą i zaglądnął do maszynowni. - Mamy nadzieję, że przy okazji tej wizyty uda nam się pozyskać środki na budowę magistrali ciepłowniczej do Nowego Targu - nie ukrywał Grzegorz Watycha, burmistrz stolicy Podhala, cytowany przez zakopane.naszemiasto.pl

Reklama

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie - wieża wiertnicza sięga 60 metrów

Przypomnijmy: w marcu 2023 roku postawiono 60-metrową wieżę wiertniczą. Średnica otworu miała się zaczynać od 13 cali i stopniowo zwężać, w miarę zagłębiania się w ziemię.

Ustawianie wieży i rozpoczęcie prac opóźniło się kilka miesięcy z uwagi na trudne warunki geologiczne. Podłoże przy wieży wiertniczej było utwardzane.

Odwiert w gminie Szaflary ma sięgnąć 7 km, ale badania wody będą prowadzone także na głębokościach 3,5 oraz 5 km

Docelowo wiercenie ma sięgnąć 7 km (to rekordowa głębokość wśród odwiertów geotermalnych). Geolodzy spodziewają się tam znaleźć wodę geotermalną o temperaturze ok. 150-180 stopni. Jednak odwiert ma też charakter badawczy, stąd zapowiedź analiz opłacalności pozyskania wód z głębokości 3,5 km oraz 5 km.

Dodajmy, że sprecyzowane są już plany wykorzystania gorącej wody z nowego odwiertu w gminie Szaflary. Ma on m.in. zasilić sieć ciepłowniczą w czterech miejscowościach gminy (łącznie, z ciepłowniczego przyłącza może skorzystać ponad 1000 budynków).

Planowane wiercenie ma trwać do połowy przyszłego roku, a ew. zagospodarowanie wody termalnej stanie się faktem w 2025 roku.

Podhale obfituje w zasoby wód geotermalnych

Badania geologiczne wskazują Podhale jako miejsce szczególnie atrakcyjne dla prowadzenia odwiertów badawczych i eksploatacyjnych związanych z geotermią.

Energia z geotermii stanowi zaledwie ułamek procenta energii pozyskiwanej z wszystkich źródeł, także w odniesieniu do źródeł odnawialnych. Tymczasem nie brakuje opinii, że właśnie geotermia mogłaby zastąpić takie źródła ciepła jak gaz o węglu nie wspominając. Dodajmy, że już w latach 90. ubiegłego wieku rozpoczęła pracę pierwsza miejska ciepłownia korzystająca z wód geotermalnych (Geotermia Pyrzyce w woj. zachodniopomorskim).  

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: geotermia | Szaflary | Andrzej Duda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »