Najnowsze dane z polskiej gospodarki. Wiemy, jak rosły ceny w marcu
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane o inflacji w Polsce. "Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły rok do roku o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc." - podał Główny Urząd Statystyczny.
Z danych GUS wynika, że wzrost cen towarów (4,4 proc. w skali roku) był w marcu niższy niż wzrost cen usług (6,4 proc. licząc rok do roku).
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc. (w tym towarów również o 0,2 proc., a usług - o 0,1 proc.).
W marcu 2025, w porównaniu z marcem 2024 (licząc rok do roku), wciąż najdokuczliwsze były wzrosty cen wydatków związanych z energią i użytkowaniem mieszkań (wzrost ponad 10 proc. licząc rok do roku).
Jak wylicza GUS, w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,4 proc.), żywności (o 0,2 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,0 proc.), łączności (o 1,3 proc.), mieszkania (o 0,1 proc.) oraz zdrowia (o 0,5 proc.).
Dodajmy, że w opublikowanym tzw. szybkim szacunku (publikacja 31 marca), GUS poinformował, że inflacja w marcu wyniosła 4,9 proc. w ujęciu rok do roku, a zatem utrzymała się na poziomie z ubiegłego miesiąca. W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny rosły w tempie 0,1 proc. Szybki szacunek inflacji był niższy od prognoz ekonomistów, którzy "obstawiali", że inflacja w marcu ukształtuje się na poziomie 5 proc.
Wykres. Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w proc.)
Analitycy ostatecznie oczekiwali utrzymania wskaźnika wzrostu cen towarów i usług na podobnym poziomie do stycznia i lutego (licząc rok do roku).
"Oczekujemy, że krajowa inflacja CPI w marcu wyniosła 0,1 proc. m/m i 4,9 proc. r/r (w ujęciu r/r bez zmian względem lutego i stycznia) - przewidywali eksperci PKO BP przed publikacją dzisiejszych (15 kwietnia) danych GUS.
Zdaniem ekspertów, marzec przyniósł szczyt inflacji w tym roku. "Jeśli wstępny szacunek zmaterializuje się, to bariera 5 proc. r/r nie zostanie w 2025 przekroczona. W kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, a latem powróci do górnego przedziału odchyleń od celu NBP" - przekonują analitycy PKO BP.
Nie ustaje dyskusja o ewentualnych obniżkach stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Pojawiają się sygnały, że do końca br. stopy mogłyby spaść o 50 - 100 pb.
Analitycy banku Citi Handlowy przekonywali w swoim niedawnym raporcie, że obecnie dla wielu członków RPP domyślnym scenariuszem na majowym posiedzeniu jest obniżka stóp o 50 punktów bazowych.
"Obecnie wydaje się, że RPP może być w stanie obniżyć stopy poniżej 3,75 proc., a więc poniżej poziomu, który uznajemy za neutralny" - uważają ekonomiści banku Citi Handlowy.
"Uważamy, że stopa procentowa może spaść do 3,5 proc. w 2026 r., podczas gdy wcześniej oczekiwaliśmy, że dno cyklu wyniesie 3,75 proc. na początku 2027 r." - napisali analitycy Citi Handlowy.
***